Redakcja Polska

Kremlowska agentura wśród afroamerykańskich działaczy w USA

19.04.2023 11:11
Czterech działaczy radykalnych afroamerykańskich organizacji - African People's Socialist Party i Black Hammer otrzymało zarzuty za działalność na rzecz Rosji w ramach jej operacji wpływu - poinformował we wtorek resort sprawiedliwości. Zarzuty ogłoszono także wobec trzech Rosjan, w tym dwóch oficerów FSB, którzy kierowali akcją.
Rosjanie wykorzystują różne środowiska do prowadzenia wojny hybrydowej
Rosjanie wykorzystują różne środowiska do prowadzenia wojny hybrydowej Dzelat/shutterstock

Zarzuty działaczom postawiono w sprawie z ub.r. kiedy początkowo usłyszał je szef Antyglobalistycznego Ruchu Rosji (AGMR) Aleksandr Ionow, który na zlecenie Federalnej Służby Bezpieczeństwa od 2014 r. miał prowadzić operację wpływu w USA.

Czwórka oskarżonych działaczy APSP i Black Hammer - radykalnych organizacji wywodzących się z ruchu Black Power - współpracowała z Ionowem, promując na jego polecenie rosyjską propagandę, wspierając niepodległość donbaskich "republik ludowych" i popierając rosyjską inwazję. Za działalność w charakterze agentów Rosji bez zgłoszenia tego faktu grozi im do 10 lat więzienia.

Ionow miał też współpracować z działaczami kalifornijskiego ruchu na rzecz secesji stanu, jednak dwójka działaczy organizacji dotąd nie otrzymała zarzutów. Obok Ionowa, zarzuty postawiono także nadzorującym jego operację oficerom FSB Aleksiejowi Suchodołowi i Jegorowi Popowowi.

W oddzielnej sprawie zarzuty karne za niezarejestrowaną działalność na rzecz Rosji postawiono również Rosjance Natalii Burlinowej, szefowej powiązanej z FSB organizacji pozarządowej PICREADI. Organizacja prowadziła coroczne spotkania dla "aspirujących liderów w świecie akademickim, mediach, sektorze prywatnym i instytucjach państwowych". Burlinowa, która w ubiegłym roku została objęta amerykańskimi sankcjami, miała na zlecenie FSB pozyskiwać informacje na temat rekrutowanych do udziału w spotkaniach uniwersytetów i ośrodków badawczych i wskazywać osoby gotowe do dalszej współpracy.


IAR/PAP/dad

PiS chce zaostrzenia kar za szpiegostwo. Możliwe nawet dożywotnie więzienie

18.04.2023 09:50
Posłowie klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość złożyli w Sejmie projekt zwiększający do dożywocia kary za szpiegostwo. Dodatkowo kara obejmowałaby również pozbawienie praw publicznych i praw emerytalnych.

Brytyjski wywiad rozpracował kluczowy element strategii Rosji

19.04.2023 10:11
Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę państwo rosyjskie systematycznie wykorzystuje operacje informacyjne do zdyskredytowania ukraińskiego rządu i zmniejszenia międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Stanisław Żaryn: jest potrzeba zaostrzenia kar za działalność szpiegowską

19.04.2023 11:39
Pozytywnie oceniam projekt zaostrzający kary za szpiegostwo i działania dezinformacyjne. Jest potrzeba zmiany i zwiększania sankcji za działalność szpiegowską – powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.