Redakcja Polska

Jakub Kumoch zostanie ambasadorem RP w Chinach

25.05.2023 16:06
Były szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zostanie ambasadorem RP w Chinach - napisał w czwartek portal i.pl. Informację dziennikarze potwierdzili w źródłach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Kancelarii Prezydenta RP.
Jakub Kumoch zostanie ambasadorem RP w Chinach
Jakub Kumoch zostanie ambasadorem RP w ChinachKPRP/Eliza Radzikowska-Białobrzeska

Jako pierwszy o tym, że to Jakub Kumoch ma zostać ambasadorem RP w Chinach, informował portal Onet.pl.

- Kumoch od wielu miesięcy był dogadany z prezydentem Andrzejem Dudą, który chce mieć w Chinach swojego człowieka, ze względu na swoje relacje z Xi (Jinpingiem). (...) Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależało na jak szybszym procedowaniu sprawy, ale nałożył się na nią spór o obsadę placówki w jednym z krajów i wstrzymane było wiele wyjazdów - mówi rozmówca i.pl.

Portal przypomina, że o tym, że Polska wyśle niedługo do Chin swojego ambasadora, mówił w expose wygłoszonym w Sejmie 13 kwietnia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. - Przywiązujemy dużą wagę do rozwijania relacji z pozostałymi państwami Grupy BRICS. Planujemy dokonać wkrótce wysokiej rangi nominacji ambasadorskich do dwóch państw tej Grupy dla podkreślenia ich znaczenia w naszej polityce - mówił wówczas szef MSZ.

Podkreślał, iż Polska docenia wagę stosunków z Chinami - jednym z najpotężniejszych państw świata, stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Z tego tytułu Chiny ponoszą szczególną odpowiedzialność za utrzymywanie pokoju na świecie. Liczymy, że będą aktywniej reagować na niszczenie tego pokoju przez Rosję - dodał.


PAP/dad

Szef Rady Najwyższej Ukrainy nawiązał do rzezi wołyńskiej. Zbigniew Rau: to świadczy o zbliżeniu stanowisk

25.05.2023 14:14
- Jesteśmy na dobrej drodze i to wystąpienie świadczy o zbliżeniu naszych stanowisk - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, pytany o poruszony przez przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka tematu rzezi wołyńskiej.

Podpisano umowę w sprawie budowy elektrowni jądrowej

25.05.2023 15:58
Jest umowa między przedstawicielami polskiego rządu, Polskich Elektrowni Jądrowych oraz firmami Westinghouse i Bechtel. Ta ostatnia będzie wykonawcą elektrowni jądrowej w Polsce. Dokument podpisano w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.