Redakcja Polska

Stanisław Żaryn ostrzega przed kolejnymi działaniami rosyjskiej propagandy

18.06.2023 14:15
Przed kolejnymi działaniami rosysjkiej propagandy ostrzega zastępca koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W serii wpisów na Twitterze minister odnosi się do twierdzeń rosyjskich, że Polska i Warszawa szykują się do zbrojnego konfliktu w Europie.
Stanisław Żaryn: operacje Kremla oparte na kłamstwie - dla uwiarygodnienia wcześniejszej dezinformacji
Stanisław Żaryn: operacje Kremla oparte na kłamstwie - dla uwiarygodnienia wcześniejszej dezinformacjiShutterstock.com/Zhenya Voevodin

"Przedstawianie wizji nowego konfliktu zbrojnego w Europie, którego punktem zapalnym miałaby być Polska i jej „ambicje terytorialne”, ma na celu zdyskredytowanie Warszawy w oczach jej sojuszników i uwiarygodnianie tezy o ukrytych zamiarach Warszawy wobec ziem Ukrainy i Białorusi" - napisał Stanisław Żaryn.

Jak dodał, propagandyści rosyjscy wykorzystują do potwierdzenia swoich tez wypowiedzi rzekomch ekspertów.
"Rosyjska propaganda wykorzystuje „analityków”, „politologów”, „polityków” do forsowania swoich fałszywych narracji" - wyjaśnia minister.

"Rosyjska propaganda eksponuje kwestię wzmacniania polskiego potencjału obronnego do straszenia Europy możliwym konfliktem zbrojnym, w który „wciągnie ją Warszawa” i jej wschodnioeuropejscy sojusznicy" - dodaje we wpisie Stanisław Żaryn, podkreślając, że ideolodzy rosyjscy straszą, że "Warszawa (...) ma awanturnicze plany stworzenia nowej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, do czego potrzebuje ziem zachodniej Ukrainy i Białorusi"


IAR/dad

Straty rosyjskie są najwyższe od czasu bitwy o Bachmut. "Każda doba zmienia się dla Rosjan w piekło"

18.06.2023 10:02
Straty ponoszone w ostatnich dniach zarówno przez wojska ukraińskie, jak i rosyjskie są wysokie, przy czym straty rosyjskie są prawdopodobnie najwyższe od szczytu bitwy o Bachmut w marcu - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony. Z kolei ukraiński generał Ołeksandr Tarnawski poinformował w niedzielę, że podległe mu oddziały zniszczyły cztery kompanie wojsk rosyjskich w ciągu ostatniej doby.

W Gdańsku powstał największy kablowiec świata. Polska stocznia stworzyła "cud techniki"

18.06.2023 12:40
W Gdańskiej Stoczni Remontowej powstał największy na świecie statek do układania światłowodowych kabli komunikacyjnych. W tym tygodniu oficjalnie wprowadzony do eksploatacji. W celu pełnienia obecnej funkcji jednostka została w polskiej stoczni przebudowana i wyposażona. Podmorskie kable światłowodowe układane przez takie statki odpowiadają za przytłaczającą większość międzykontynentalnego ruchu internetowego i telefonicznego - poinformował serwis portalmorski.pl.

Joe Biden: Ukraina musi spełnić warunki członkostwa w NATO

18.06.2023 13:04
Prezydent Joe Biden sprzeciwił się uproszczonej procedurze członkostwa Ukrainy w NATO. W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia prezydent USA stwierdził, że Ukraina musi spełnić warunki członkostwa w Sojuszu.