Redakcja Polska

Niemcy przedłużą stacjonowanie Patriotów w Polsce

09.08.2023 11:48
Rząd w Berlinie zaoferował Polsce przedłużenie stacjonowania wyrzutni Patriot w Polsce. Potwierdził to dziś szef niemieckiego MON Boris Pistorius.
MON: otrzymaliśmy od strony niemieckiej potwierdzenie rozmieszczenia niemieckich Patriotów w Polsce do końca roku
MON: otrzymaliśmy od strony niemieckiej potwierdzenie rozmieszczenia niemieckich Patriotów w Polsce do końca rokuShutterstock/Mike Mareen

Niemiecki resort obrony zaproponował stronie polskiej, że przedłuży stacjonowanie trzech wyrzutni Patriot "najprawdopodobniej" do końca roku. Pierwotne plany zakładały, że Patrioty pozostaną nad Wisłą przez pół roku.

Szef niemieckiego MON Boris Pistorius podkreślił, że rząd federalny kieruje się "potrzebą bezpieczeństwa polskich przyjaciół". - Nadal stoimy po waszej stronie jako niezawodny sojusznik - oświadczył polityk SPD. Dodał, że podczas swojej niedawnej wizyty w Zamościu "doświadczył gościnności i bliskiej współpracy między siłami zbrojnymi obu krajów". W jego ocenie, owe wspólne działania "posłużyły relacjom polsko-niemieckim".

W styczniu w pobliżu Zamościa zostały rozmieszczone trzy systemy Patriot, aby wesprzeć obronę przestrzeni powietrznej nad wschodnią Polską. Rząd niemiecki zaoferował Warszawie wsparcie po uderzeniu rakiety przeciwlotniczej w przygranicznym Przewodowie jesienią ubiegłego roku.

W lipcu szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem mówił, że strona polska jest zainteresowana obecnością niemieckich baterii Patriot w Polsce "przynajmniej do końca tego roku". Propozycję dyslokacji niemieckiego sprzętu na wschodniej granicy Polski wysunęła pod koniec 2022 roku ówczesna minister obrony Niemiec Christine Lambrecht po tym, jak w listopadzie na teren Polski wleciała rakieta, która spadła w przygranicznym Przewodowie, zabijając dwie osoby.

Wedle informacje Reutersa, obecnie w Polsce przebywa ok. 300 niemieckich żołnierzy obsługujących trzy baterie Patriot. Stacjonują oni w okolicy Zamościa.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Patriot Niemcy

Wojna na Ukrainie. Szef MSZ: Polska nie może godzić się na "pokój za ziemię", bo to nie nasza ziemia

09.08.2023 10:39
Polska nie może się godzić na "pokój za ziemię", bo przede wszystkim nie jest to polska ziemia, a uznając suwerenność Ukrainy, prawo Ukrainy do samoobrony, tę sprawę całkowicie zostawiamy decyzjom władz ukraińskich - mówił w środę w Radiu Wnet szef MSZ Zbigniew Rau.

Grupa Wagnera mobilizuje się na Białorusi. Powstaje kolejny obóz dla najemników

09.08.2023 10:37
Na lotnisku wojskowym w Ziabrauce w obwodzie homelskim w południowo-wschodniej Białorusi powstaje kolejny obóz dla najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera; to miasteczko namiotowe, które może pomieścić około 1 tys. osób - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.