Redakcja Polska

Charge d’affaires Rosji wezwany do MSZ Rumunii w związku ze znalezieniem fragmentów drona

14.09.2023 08:15
W środę ministerstwo obrony Rumunii poinformowało o kolejnych fragmentach rosyjskiego drona, znalezionych w okręgu Tulcza w delcie Dunaju.
Audio
  • Rumunia żąda wyjaśnień od Rosji w sprawie kolejnego upadku drona na swoim terytorium [posłuchaj]
Prezydent Rumunii: jeśli znalezione części należały do rosyjskiego drona, stanowi to poważne naruszenie naszej integralności terytorialnej
Prezydent Rumunii: jeśli znalezione części należały do rosyjskiego drona, stanowi to poważne naruszenie naszej integralności terytorialnejKyivcity.gov.ua, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Charge d’affaires Rosji w Rumunii został w środę wezwany do MSZ w Bukareszcie w związku ze znalezieniem przy granicy z Ukrainą fragmentów drona – powiadomił w komunikacie rumuński resort dyplomacji. Podczas spotkania przedstawiciel MSZ Rumunii wyraził „stanowczy protest” w związku z naruszeniem przez Rosję przestrzeni powietrznej kraju.

Wcześniej w środę ministerstwo obrony Rumunii poinformowało o kolejnych fragmentach rosyjskiego drona, znalezionych w okręgu Tulcza w delcie Dunaju.

„W związku ze zidentyfikowaniem 13 września nowych fragmentów drona podobnego do tych, którymi posługuje się armia rosyjska, rozproszonych na obszarze kilkudziesięciu metrów w powiecie Tulcza, ministerstwo spraw zagranicznych po raz kolejny wyraża stanowczy protest przeciwko naruszeniu przestrzeni powietrznej Rumunii” – czytamy w komunikacie MSZ.

Resort dyplomacji wezwał Rosję do zaprzestania powtarzających się ataków na ukraińskich obywateli i infrastrukturę cywilną, w tym na granicy z Rumunią. Zaapelowano też o poszanowanie nienaruszalności przestrzeni powietrznej Rumunii. 

Sekretarz stanu w MSZ Iulian Fota stanowczo potępił rosyjskie ataki, które „stwarzają ryzyko także dla bezpieczeństwa obywateli rumuńskich i wpływają na bezpieczeństwo transportu na Dunaju i Morzu Czarnym”. Ataki te są nielegalne i uznawane za zbrodnie wojenne – podkreślono w komunikacie.

Wcześniej w środę resort obrony Rumunii powiadomił o znalezieniu fragmentów obiektu, mogącego być dronem na obszarze położonym ok. 14 km od granicy z Ukrainą, ponad 20 km w linii prostej od ukraińskiego portu Izmaił i w odległości 8 km od rumuńskiej Tulczy.

W sobotę rumuńskie ministerstwo obrony poinformowało, że na terytorium kraju znaleziono nowe fragmenty drona podobnego do tych, jakich używa armia rosyjska. Prezydent Klaus Iohannis powiedział, że wskazuje to na niedopuszczalne naruszenie przestrzeni powietrznej Rumunii.

W zeszłym tygodniu rumuński minister obrony Angel Tilvar przyznał, że na terytorium kraju spadły fragmenty rosyjskiego drona. Potwierdził tym samym informacje podawane już wcześniej przez władze Ukrainy. Rząd w Bukareszcie początkowo stanowczo zaprzeczał, by na terytorium Rumunii znaleziono szczątki rosyjskich bezzałogowców. 

W nocy z wtorku na środę, gdy trwał kolejny rosyjski atak dronów na Ukrainę, na terenach rumuńskich w delcie Dunaju do mieszkańców rozsyłane były po raz pierwszy ostrzeżenia alarmowe, tzw. Ro-Alert. Mieszkańcy byli wzywani do zachowania spokoju i ukrycia się w związku z możliwością spadania „obiektów z powietrza”.

Wojsko i inne służby zapowiedziały zaostrzenie środków bezpieczeństwa w regionie przy granicy z Ukrainą w obliczu powtarzających się ataków rosyjskich dronów na port w Izmaile i jego infrastrukturę. W regionie, jak powiadomiono, mają powstać schrony dla ludności.

PAP/IAR/ks

Rosyjskie drony spadły na terytorium Rumuni? Ukraińcy potwierdzają, Rumuni zaprzeczają

04.09.2023 15:57
Ministerstwo obrony w Bukareszcie kategorycznie zaprzeczyło w poniedziałek informacji, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii. Takie oświadczenie wydał wcześniej tego dnia rzecznik ukraińskiego MSZ.

Rumunia przyznała, że odłamki rosyjskiego drona spadły na jej terytorium

06.09.2023 16:15
W nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium kraju spadły odłamki rosyjskiego drona. Wcześniej władze w Bukareszcie konsekwentnie temu zaprzeczały.

Do MSZ Rumunii wezwano rosyjskiego charge d'affaires po znalezieniu fragmentów drona

10.09.2023 12:05
Do rumuńskiego MSZ wezwano rosyjskiego charge d'affaires w związku z odnalezieniem na rumuńskim terytorium nowych fragmentów drona przypominającego bezzałogowce wykorzystywane przez rosyjskie wojsko.