Redakcja Polska

Rosyjskie drony spadły na terytorium Rumuni? Ukraińcy potwierdzają, Rumuni zaprzeczają

04.09.2023 15:57
Ministerstwo obrony w Bukareszcie kategorycznie zaprzeczyło w poniedziałek informacji, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii. Takie oświadczenie wydał wcześniej tego dnia rzecznik ukraińskiego MSZ.
Audio
  • Ukraina, atakowana przez rosyjskie drony, oświadcza, że rosyjskie bezzałogowce bojowe miały spaść także na terenie Rumunii. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Rosjanie zaatakowali dronami obwód odeski. Ucierpiała cywilna infrastruktura. To kolejny w ostatnich dniach atak sił rosyjskich na południe Ukrainy.
Rosjanie zaatakowali dronami obwód odeski. Ucierpiała cywilna infrastruktura. To kolejny w ostatnich dniach atak sił rosyjskich na południe Ukrainy.PAP/UKRINFORM

Ministerstwo obrony zaprzeczyło informacji o eksplozjach rosyjskich dronów na terytorium kraju. "Ministerstwo obrony narodowej kategorycznie dementuje informacje w przestrzeni publicznej, dotyczące sytuacji z nocy z 3 na 4 września, gdy rzekomo rosyjskie drony miały spaść na terytorium Rumunii" - podano w komunikacie na stronie internetowej resortu obrony.

Zapewniono w nim, że struktury podlegające ministerstwu obrony na bieżąco monitorowały sytuację w trakcie rosyjskich ataków dronami na infrastrukturę ukraińskich portów nad Dunajem w ciągu minionych dwóch nocy. "Środki ataku zastosowane przez Federację Rosyjską w żadnym momencie nie spowodowały bezpośredniego zagrożenia militarnego dla terytorium Rumunii lub jej wód terytorialnych" - zaznaczono.

Jak wskazano, resort obrony "podjął działania wzmożonej czujności w krajowej przestrzeni lądowej, morskiej i powietrznej oraz przyczynia się do wzmocnienia pozycji obronnej i odstraszania na flance wschodniej (NATO)". "Ataki Federacji Rosyjskiej na cele cywilne i infrastrukturę Ukrainy są nieusprawiedliwione i stoją w głębokiej sprzeczności z zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego" - podkreślono w komunikacie rumuńskiego ministerstwa obrony.

Stanowisko Ukrainy

Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko oświadczył w poniedziałek rano na Facebooku, że drony użyte minionej nocy przez Rosję do ataku na ukraiński port Izmaił nad Dunajem, zdetonowały na terytorium Rumunii.


Posłuchaj
00:44 12533628_1.mp3 Ukraińskie MSZ informuje, że rosyjskie drony Szahed spadły na terytorium Rumunii. Miało to się odbyć podczas nocnego ataku bezzałogowców na graniczące z Rumunią terytoria obwodu odeskiego. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

"Według informacji Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, dzisiaj w nocy podczas zmasowanego ataku Rosji w rejonie portu w Izmaile rosyjskie Shahedy (amunicja krążąca produkcji irańskiej) upadły i zdetonowały na terytorium Rumunii" - napisał Nikołenko na Facebooku.

Ukraińskie porty naddunajskie Reni i Izmaił znajdują się przy granicy z Rumunią. Na początku sierpnia w mediach pojawiła się informacja, że jeden rosyjskich dronów, użytych do ataku na port w Izmaile, spadł na terytorium Rumunii; resort obrony zaprzeczył tym doniesieniom.PAP/IAR/dad

Każdy dzień wojny z Rosją kosztuje Ukrainę około 100 mln dolarów

04.09.2023 13:46
Każdy dzień wojny z Rosją to dla naszego kraju wydatek w wysokości około 100 mln dolarów; są to koszty ponoszone głównie przez obywateli, którzy płacą podatki, ponieważ łączny udział wolontariuszy w finansowaniu sił zbrojnych to zaledwie około 3 proc. - powiadomił w poniedziałek ustępujący minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk: kwestia reparacji niebezpiecznie rzutuje na bieżącą politykę Niemiec

04.09.2023 14:14
Nierozwiązana kwestia niemieckich reparacji za II wojnę światową nadal rzutuje na bieżącą politykę Niemiec i warto uświadamiać naszym sojusznikom związane z tym niebezpieczeństwa - powiedział w poniedziałek przebywający z wizytą w Londynie wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Stacjonujący w Polsce żołnierze NATO oddali hołd obrońcom Polski z 1939 r.

04.09.2023 15:16
W ramach tegorocznego etapu programu Polskiej Fundacji Narodowej "Zwiastun" żołnierze NATO stacjonujący w Polsce oddali hołd obrońcom Polski z 1939 r. w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej - poinformował w poniedziałek Temistokles Brodowski z PFN.