Redakcja Polska

Polski rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją

03.10.2023 11:24
Zgodnie z przepisami, tymczasowa kontrola graniczna na granicy ze Słowacją, zostanie wprowadzona najpierw na 10 dni, ale najprawdopodobniej będzie przedłużana.
Audio
  • Komendant główny Straży Granicznej, generał Tomasz Praga poinformował, że na granicy ze Słowacją zostanie uruchomionych 11 przejść granicznych drogowych lub kolejowych oraz 11 przejść pieszych [posłuchaj]
Premier Czech poinformował we wtorek, że w środę od północy przywrócone zostaną kontrole na granicy z Słowacją
Premier Czech poinformował we wtorek, że w środę od północy przywrócone zostaną kontrole na granicy z SłowacjąShutterstock/JanVv

Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Decyzja ta wchodzi w życie dziś o północy. Zgodnie z przepisami grupy Schengen, w sytuacji nadzwyczajnej państwo Unii Europejskiej może taką kontrolę wprowadzić.

Jak mówił minister Mariusz Kamiński, liczba nielegalnych imigrantów i ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent w stosunku do roku ubiegłego. Dodał że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. 

Minister poinformował, że zgodnie z przepisami, tymczasowa kontrola graniczna na granicy ze Słowacją, zostanie wprowadzona najpierw na 10 dni, ale najprawdopodobniej będzie przedłużana.

"W Europie jest ogromny problem migracyjny. Unijna polityka migracyjna jest nieodpowiedzialną i nieadekwatną do rzeczywistości. Jedyną właściwą odpowiedzią na falę nielegalnej migracji jest twarda ochrona granic zewnętrznych Unii Europejskiej oraz zmiana systemu azylowego. Odpowiedź na fale migracji powinna być twarda tak, jak zrobiła to Polska na polsko-białoruskiej granicy. W tej chwili źródłem imigrantów są państwa północnej Afryki. W ostatnich dniach jest także gorąca sytuacja na Bałkanach"- powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Słowacja granica migracja

Stanisław Żaryn: stymulowana migracja to element wojny hybrydowej Rosji przeciwko Zachodowi

02.05.2023 11:35
Rosjanie celowo wykorzystują cudzoziemców do osłabiania państw Zachodu. Operacja destabilizacji Europy była wielokrotnie omawiana przez rosyjskich ekspertów wojskowych oraz strategów. Ocena jest jednoznaczna – stymulowana migracja to element wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi – pisze Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Szef MSWiA: dodatkowi funkcjonariusze już się pojawiają na granicy z Białorusią

03.07.2023 15:30
To jest kwestia najbliższych dni, że 500 nowych funkcjonariuszy oddziałów prewencji i kontrterrorystów pojawi się na granicy z Białorusią - powiedział minister Mariusz Kamiński.

Brytyjskie media chwalą Polskę. "Pokazuje, jak rozwiązywać kryzys migracyjny"

16.08.2023 16:44
"Polska mobilizując wojsko na granicy z Białorusią, daje przykład Wielkiej Brytanii, jak należy rozwiązywać kryzys migracyjny" - pisze w środę w komentarzu brytyjski dziennik "Daily Express".