Redakcja Polska

Rosja: w Lewaszowie znowu zniknęła instalacja upamiętniająca zamordowanych Polaków

02.11.2023 12:47
Rosjanie walczą ze śladami polskości od początku agresji na Ukrainę. W Lewaszowie usunęli instalację upamiętniającą Polaków zamordowanych podczas Wielkiego Terroru stalinowskiego. 
Z cmentarza w Lewaszowie zniknęła instalacja upamiętniająca zamordowanych Polaków
Z cmentarza w Lewaszowie zniknęła instalacja upamiętniająca zamordowanych PolakówFB/memorial.soc

Moskiewski reżim ponownie usunął z cmentarza w Lewaszowie informację o pogrzebanych tam Polakach - ofiarach stalinizmu. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Rosji demontowane są krzyże, pomniki i tablice poświęcone naszym rodakom zamordowanym przez sowieckich oprawców.

Na cmentarzu w Lewaszowie, w rejonie Petersburga stał granitowy pomnik poświęcony ponad 4 tysiącom Polaków zgładzonych w okresie Wielkiego Terroru stalinowskiego. W lipcu kilkutonowy obelisk zniknął. Do dziś nie wiadomo kto i na czyje polecenie zdemontował pomnik.

W ostatnich dniach października, aby uczcić obchodzony w Rosji Dzień Ofiar Represji Politycznych i przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych, Polonia, polscy dyplomaci i działacze Memoriału złożyli w tym miejscu kwiaty i ustawili instalację odwzorowująca zaginiony pomnik. Jak poinformowały rosyjskie media niezależne, instalacja stała tam dobę i została usunięta.


Posłuchaj
00:39 12638916_1.mp3 Moskiewski reżim ponownie usunął z cmentarza w Lewaszowie informację o pogrzebanych tam Polakach - ofiarach stalinizmu. O szczegółach reporter Polskiego Radia Maciej Jastrzębski 

IAR/dad

Zapłonęło Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie

01.11.2023 17:33
W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 20. odbyła się akcja "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego".  Akcja zorganizowana przez lwowskich Polaków i Konsulat Generalny RP. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło ponad 10 tysięcy zniczy.

FBI aresztowało czterech Rosjan za przemyt amerykańskiej elektroniki dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego

02.11.2023 10:23
Federalne Biuro Śledcze aresztowało w tym tygodniu czterech Rosjan w ramach dwóch osobnych spraw, związanych z przemytem amerykańskiej elektroniki na potrzeby rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego - podał w środę amerykański resort sprawiedliwości. Eksportowane przez nich komponenty znaleziono m.in. w rakietach, śmigłowcach i czołgach używanych przez Rosję na Ukrainie.

Rosja dostała od Korei Północnej milion pocisków artyleryjskich

02.11.2023 11:39
Rosja dostała od Korei Północnej milion pocisków artyleryjskich. Informację tę potwierdziły rosyjskie media niezależne i agencja Bloomberg. Według niezależnych dziennikarzy śledczych, moskiewski reżim kupuje uzbrojenie, które pozwala na kontynuowanie inwazji na Ukrainę między innymi od Korei Północnej i Iranu. Dziennikarze wskazują także Chiny jako dostawcę sprzętu wojskowego, ale Pekin zaprzecza.