Redakcja Polska

Rosja przeniosła systemy obrony powietrznej z obwodu królewieckiego na front ukraiński

26.11.2023 16:29
Nadzwyczajne ruchy rosyjskiego transportu lotniczego w listopadzie sugerują, że Rosja prawdopodobnie przeniosła strategiczne systemy obrony powietrznej z obwodu królewieckiego (kaliningradzkiego), aby uzupełnić niedawne straty na froncie ukraińskim - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosja mogła wywieźć system obrony powietrznej z Królewca. Sprzęt miał trafić na front z Ukrainą
Rosja mogła wywieźć system obrony powietrznej z Królewca. Sprzęt miał trafić na front z Ukrainą vblinov/shutterstock

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zwrócono uwagę, że nastąpiło to po wzroście strat systemów obrony powietrznej SA-21 na okupowanej przez Rosję części Ukrainy, odnotowanym pod koniec października.

Przypomniano, że Rosja postrzega obwód królewiecki, który jest najbardziej wysuniętym na zachód przyczółkiem kraju i graniczy z trzech stron z państwami członkowskimi NATO, w tym Polską, jako jeden ze swoich najbardziej wrażliwych strategicznie regionów. "Fakt, że rosyjskie ministerstwo obrony wydaje się być skłonne zaakceptować dodatkowe ryzyko w tym miejscu, podkreśla obciążenie, jakie wojna (z Ukrainą) wywołała w przypadku niektórych kluczowych, nowoczesnych zdolności Rosji" - napisano.


PAP/dad

Rosja zaczęła używać trudnych do wykrycia czarnych dronów. "Potrzebne wsparcie walki elektronicznej"

26.11.2023 11:43
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w najnowszej analizie, że według ocen ukraińskich Rosjanie użyli w sobotę w masowym ataku na Kijów nowego typu dronów. Są one koloru czarnego i zawierają materiał pochłaniający sygnał radarów, co sprawia, że są trudne do wykrycia.

Protest przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej. MSZ Łotwy oferuje pomoc

26.11.2023 13:11
Minister spraw zagranicznych Łotwy Krišjānis Kariņš zaoferował Polsce pomoc w sprawie protestu przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej. Jak wynika z komunikatu łotewskiego MSZ, propozycja padła podczas rozmowy telefonicznej z ministrem do spraw Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sękiem.

Polscy żołnierze na misji w Rumunii. "Na obczyźnie żołądek przypomina o domu"

26.11.2023 13:42
Do zajęć polskiego żołnierza na misji w Rumunii należą "szkolenie, szkolenie i jeszcze raz szkolenie" - mówią polscy wojskowi z kontyngentu w Krajowej. Na poligonach dominuje język angielski, który "nie jest już językiem obcym".