Redakcja Polska

Swiatłana Cichanouska: bez demokratycznej Białorusi Europa nie będzie bezpieczna

06.12.2023 15:15
- Bez demokratycznej Białorusi Europa nie będzie bezpieczna - mówiła przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Jej przemówienie wyemitowano w Parlamencie Europejskim, na forum współpracy przedstawicieli ośmiu białoruskich partii demokratycznych z europejskimi grupami politycznymi.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaŹródło: Twitter X / Sviatlana Tsikhanouskaya

Swiatłana Cichanouska podkreślała, że to spotkanie jest mocnym przesłaniem wsparcia dla wszystkich osób więzionych przez reżim w Mińsku. - Nie jesteście sami. Wasi europejscy przyjaciele i koledzy pamiętają o Was i troszczą się o Was - powiedziała przywódczyni białoruskiej opozycji.

Zwracała też uwagę, że na Białorusi walka o demokrację jednoczy przedstawicieli wszystkich partii politycznych, zarówno lewicowych, jak i prawicowych. -Najpierw musimy zdemontować zbrodniczy reżim, a dopiero potem będziemy debatować w demokratycznym parlamencie o polityce - dodała.

Podkreślała również, że Białoruś może być prawdziwie wolna i niepodległa tylko w Unii Europejskiej. - Wiem, że to zajmie trochę czasu, ale możemy się do tego przygotować już teraz - powiedziała Swiatłana Cichanouska. Jej zdaniem, już teraz należy się też zastanowić w jaki sposób rozliczyć reżim za zbrodnie przeciwko ludzkości, za porwania ukraińskich dzieci i za wspieranie rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Forum współpracy demokratycznych partii białoruskich z europejskimi zorganizowały biura deputowanych z czterech frakcji, w tym dwójki Polaków - Anny Fotygi z grupy konserwatystów i Andrzeja Halickiego z grupy chadeków.


IAR/dad

Putin grozi Łotwie. Łotewska premier: odwraca uwagę od problemów u siebie

06.12.2023 13:44
Władimir Putin grożąc Łotwie chce odwrócić uwagę od problemów we własnym kraju - uważa premier Łotwy Evika Silina. W ocenie łotewskiego Biura Ochrony Konstytucji, groźby te wpisują się w obecny kurs rosyjskiej polityki zagranicznej.

Ambasador USA ostro o rządzie Orbana. "Popierają Rosję i ignorują interesy NATO"

06.12.2023 14:13
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Budapeszcie powiedział, że węgierski rząd, który popiera Władimira Putina ignoruje interesy NATO. David Pressman dodał, że wstrzymywanie pomocy dla Ukrainy przez Węgry dzieje się w czasie, gdy rosyjscy zbrodniarze wojenni mordują Ukraińców.

Białoruski reżim izoluje więźniów politycznych. Bliscy bez kontaktu od miesięcy

06.12.2023 14:39
Opozycjoniści skazani przez białoruskie władze w procesach politycznych są utrzymywani w izolacji - pisze Radio Swaboda. Od miesięcy ich bliscy nie otrzymują od nich listów, które stanowią w praktyce jedyną dostępną formę komunikacji.