Redakcja Polska

Białoruski reżim izoluje więźniów politycznych. Bliscy bez kontaktu od miesięcy

06.12.2023 14:39
Opozycjoniści skazani przez białoruskie władze w procesach politycznych są utrzymywani w izolacji - pisze Radio Swaboda. Od miesięcy ich bliscy nie otrzymują od nich listów, które stanowią w praktyce jedyną dostępną formę komunikacji.
Prawnicy zajmujący się prawami człowieka podkreślili, że sytuacja, w której więźniowie są całkowicie pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym, jest w praktyce międzynarodowej kwalifikowana jako tortura.
Prawnicy zajmujący się prawami człowieka podkreślili, że sytuacja, w której więźniowie są całkowicie pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym, jest "w praktyce międzynarodowej kwalifikowana jako tortura".Shutterstock/BRAIN STORM

Bliscy wielu bardziej znanych publicznie więźniów politycznych na Białorusi alarmują, że od wielu miesięcy nie mają żadnych informacji o ich stanie i o sytuacji, w jakiej się znajdują.

Taką izolacją objęci zostali m.in. opozycjonista Mykoła Statkiewicz, bloger Ihar Łosik, były pretendent do udziału w wyborach prezydenckich Wiktar Babaryka, Siarhiej Cichanouski, prawnik Maksim Znak i Maryja Kalesnikawa, współpracowniczka sztabu opozycyjnej kandydatki w wyborach Swiatłany Cichanouskiej.

Brak kontaktu z bliskimi torturą

Jak pisze Swaboda, ostatni list od Statkiewicza przyszedł do bliskich 9 lutego. Od Ihara Łosika - 20 lutego. Od pozostałych nie ma korespondencji od blisko dziesięciu miesięcy.

Formalnie białoruskie przepisy mówią o szeregu praw, które przysługują więźniom. Jednak, zwłaszcza w przypadku więźniów politycznych (których istnieniu władze zaprzeczają), te przepisy nie działają, a administracje kolonii karnych w pełni kontrolują życie skazanych oraz ich komunikację ze światem zewnętrznym. Nie ma również, jak mówią

W niedawnym apelu w sprawie adwokata Maksima Znaka prawnicy zajmujący się prawami człowieka podkreślili, że tzw. incommunicado, czyli sytuacja, w której więźniowie są całkowicie pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym, jest "w praktyce międzynarodowej kwalifikowana jako tortura".

Bez prawa do korespondencji

Niektórzy krewni skazanych posiadają informacje np. o tym, że ich bliscy zostali umieszczeni w tzw. celach karnych. Więźnia można do nich skierować na okres do pół roku, ale również w tym przypadku formalnie mają oni prawo do korespondencji. Gdy korespondencja ustaje, bliscy mogą zakładać, że więzień mógł trafić do karceru, albo że pozbawiono go prawa do listów z powodu jakichś "przewinień". Wobec braku informacji bliskim pozostają tylko domysły, a gdy sytuacja nie zmienia się pomimo upływu czasu, najczęściej wpadają w rozpacz.

Według źródeł Swabody decyzja o trybie izolacji dla szeregu znanych więźniów politycznych zapadła w lutym i przyszła "z góry", z departamentu odpowiedzialnego za więziennictwo.

Lakoniczne komunikaty

Jeśli rodziny otrzymują od personelu więzień jakąś odpowiedź, to jest ona zazwyczaj standardowa: państwa pismo zostało rozpatrzone, więzień X nie ma ograniczonego prawa do korespondencji. W najlepszej sytuacji można usłyszeć przez telefon potwierdzenie, że więzień przebywa w kolonii, a "jego życiu i zdrowiu nic nie zagraża".

Radio Swaboda cytuje wypowiedź prawnika Maksima Paławinki, który konstatuje, że tego problemu nie da się rozwiązać przy pomocy metod prawnych – telefony, pisma, skargi nie dają rezultatów. Pomimo tego uważa on, że listy do więźniów i pisma do administracji pisać należy, przynajmniej dla zasady.

prawnicy, możliwości, by to zmienić, np. pisząc skargi czy odwołując się do prawa.


PAP/dad

Armia Ukrainy zlikwidowała rosyjskich żołnierzy, którzy rozstrzelali poddających się Ukraińców

04.12.2023 12:14
Rosyjscy żołnierze, którzy zastrzelili dwóch żołnierzy ukraińskich, poddających się do niewoli, zostali zlikwidowani – poinformował w poniedziałek rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku taurydzkim Ołeksandr Sztupun.

Izrael podnosi poziom zagrożenia dla podróżujących do 80 krajów. Na liście nie ma Polski

05.12.2023 16:59
W wyniku wojny pomiędzy Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy poziom zagrożenia dla Izraelczyków w zakresie podróży został podniesiony dla 80 krajów na całym świecie - wynika z listy opublikowanej przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, omawianej przed izraelskie media. W zestawieniu nie ma Polski i kilku innych krajów naszego regionu.

Polacy cenią sobie członkostwo w Unii. Zdecydowana większość z nas uważa, że Polska na tym zyskuje

06.12.2023 11:33
75 procent Polaków uważa, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest ważne, 82 procent jest przekonanych, że Polska zyskuje na obecności we Wspólnocie. Takie są wyniki badania opinii publicznej Eurobarometr opublikowane pół roku przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.