Redakcja Polska

Toruńskie szopki jadą na Litwę. Wyjątkowa wystawa pokaże polską tradycję

08.12.2023 11:33
Na Litwie zostanie w piątek otwarta wystawa szopek bożonarodzeniowych. Ekspozycję zatytułowaną "W Betlejem, w szopce, radość wielka!" będzie można oglądać w Pałacu Balińskich w podwileńskich Jaszunach. Celem wystawy jest przypomnienie o znaczeniu i popularności jednego z ważniejszych symboli Bożego Narodzenia.
Wystawę szopek z Torunia oglądać będzie można na Litwie do końca stycznia
Wystawę szopek z Torunia oglądać będzie można na Litwie do końca stycznia PAP/Łukasz Gągulski

W Pałacu Balińskich zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt szopek ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. - Znajdziemy tu różnej wielkości i różnego rodzaju szopki wiejskie, domowe oraz miejskie, czyli tzw. krakowskie - mówi Jolanta Prowłocka z Centrum Kultury w Solecznikach. Szopki wykonali kolędnicy, rzeźbiarze ludowi i rzemieślnicy.

Jolanta Prowłocka dodaje, że ekspozycję urozmaicą też inne eksponaty z kolekcji toruńskiego muzeum. - Będą to między innymi obrazy i rzeźby przypominające o innych zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem - mówi.


Posłuchaj
00:47 szopki litwa spec.mp3 Na Litwie zostanie otwarta wystawa szopek bożonarodzeniowych zatytułowana "W Betlejem, w szopce, radość wielka!". Relacja Kamila Zalewskiego

 

W Krakowie ruszył 81. konkurs krakowskich szopek. Zgodnie z tradycją wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji szopek na Rynku Głównym turystom i mieszkańcom. W tym roku wyjątkowo - bo ze względu na opady śniegu - nie przed pomnikiem Adama Mickiewicza, a pod Sukiennicami.

Szopki przyszły oglądać tłumy ludzi. Niektórzy przyjechali do Krakowa specjalnie na to wydarzenie. - Nie wiem, czy bardziej podobają mi się szopki ogromne i kolorowe, czy małe i precyzyjnie wykonane - mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia.

Inna stwierdziła, że "szopki są piękne, jest co oglądać". 

Krakowscy szopkarze popisali się rozmachem, w tym roku zgłoszonych zostało ponad 250 konstrukcji. 

Zwyczaj budowania i chodzenia z szopkami narodził w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs i wystawa organizowane są od 1937 roku. Tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.


IAR/dad

Ruszył coroczny, 81. już konkurs krakowskich szopek

07.12.2023 13:50
W Krakowie ruszył 81. konkurs krakowskich szopek. Zgodnie z tradycją wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji szopek na Rynku Głównym turystom i mieszkańcom. W tym roku wyjątkowo - bo ze względu na opady śniegu - nie przed pomnikiem Adama Mickiewicza, a pod Sukiennicami.

Węgry: polonijne dzieci przystroiły choinkę w polskiej ambasadzie

08.12.2023 10:13
Dzieci z dwóch polskich szkół działających na Węgrzech odwiedziły dziś polską ambasadę w Budapeszcie. Powód zaproszenia ich przez ambasadora Sebastiana Kęćka był bardzo ważny - dzieci przystroiły żywą choinkę w budynku polskiego przedstawicielstwa w tym kraju.