Redakcja Polska

"Czyńmy pokój". Harcerze ZHP wyruszyli ze sztafetą Betlejemskiego Światła Pokoju

10.12.2023 14:09
W Zakopanem przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Teraz zaczyna się Sztafeta Światła - harcerki i harcerze zawiozą je do swoich rodzinnych miejscowości w całej Polsce, aby Płomień trafił do wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć.
Audio
  • Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Polsce - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Harcerze ZHP odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów, w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.
Harcerze ZHP odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów, w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.PAP/Grzegorz Momot

Przekazanie Światła odbyło się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Czyńmy pokój".

"Odebraliśmy dziś Betlejemskie Światło Pokoju, któremu towarzyszy hasło "Czyńmy pokój". dzieląc się Światłem ze swoimi bliskimi i lokalnymi społecznościami, pochylcie się nad znaczeniem pokoju i tym, jak możecie go razem budować w waszych małych ojczyznach. Podzielcie się tym symbolem braterstwa, pokoju i przyjaźni z każdym, kto chce go przyjąć” - mówiła Naczelniczka ZHP harcmistrz Martyna Kowacka odbiarając Światło od Naczelnika słowackiego skautingu - Mariana Lezo.

Po mszy ponad 3 tysiące harcerzy i harcerek, którzy uczestniczyli w Zakopanem w Betlejemskim Zlocie rozwiezie Betlejemskie Światło Pokoju po całej Polsce. Ttrafi ono do prezydenta, marszałków obydwu izb parlamentu, premiera, organizacji i instytucji.

Betlejemska Sztafeta potrwa do 24 grudnia.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest razem z przesłaniem "Czyńmy pokój". Związek Harcerstwa Polskiego zachęca tym samym do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój.

O 11.00 rozpocznie się msza święta z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju w kaplicy w Schronisku na Głodówce.`

Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta. Płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, dociera także do Polski. Od tego ognia, dzisiaj 10 grudnia, zapalane są świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas.

IAR/dad

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

10.12.2023 10:34
Dziś, w Dniu modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, będą zbierane środki na ten cel.

Rosyjska Cerkiew prawosławna propaguje ideologię wojny wśród dzieci

10.12.2023 11:40
W mijającym tygodniu na stronach internetowych wydawnictwa Patriarchatu Moskiewskiego została zamieszczona cyfrowa książka zatytułowana "Żyć i ojczyźnie służyć". W publikacji znalazły się przysłowia, cytaty i różne wypowiedzi dotyczące służby wojskowej, wojny i tak zwanych wrogów Rosji.