Redakcja Polska

W Petersburgu niszczone są świadectwa stalinowskich zbrodni

11.12.2023 10:49
W Petersburgu prokremlowscy propagandyści próbują zniszczyć świadectwa sowieckich mordów. Latem na cmentarzu w dzielnicy Lewaszowo zburzony został wielotonowy pomnik poświęcony Polakom - ofiarom stalinowskich zbrodni. Teraz z petersburskich kamienic znikają tabliczki z nazwiskami lokatorów zamordowanych przez sowieckich oprawców.
Audio
  • W Petersburgu niszczone są świadectwa stalinowskich zbrodni. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Most Pałacowy w Petersburgu
Most Pałacowy w PetersburguShutterstock.com/FOTOGRIN

Historycy z petersburskiego Memoriału poinformowali, że na portalu "Nasz Sankt Petersburg" pojawiły się jednakowo wyglądające konta użytkowników, którzy publikują adresy kamienic, na których znajdują się pamiątkowe tabliczki i żądają ich usunięcia. "Służby komunalne spełniają te prośby" - napisali działacze Memoriału. W ocenie niezależnych historyków to kolejny element kremlowskiej kampanii fałszowania historii, aby wymazać z pamięci stalinowskie zbrodnie.

Posłuchaj
00:40 12704128_1.mp3 W Petersburgu niszczone są świadectwa stalinowskich zbrodni. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Od początku inwazji na Ukrainę w całej Rosji niszczone są pomniki, krzyże i tablice pamiątkowe przypominające o zbrodniach popełnionych przez sowiecki reżim wobec Polaków i innych narodów sąsiadujących z Rosją.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Petersburg Rosja

"Czyńmy pokój". Harcerze ZHP wyruszyli ze sztafetą Betlejemskiego Światła Pokoju

10.12.2023 14:09
W Zakopanem przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Teraz zaczyna się Sztafeta Światła - harcerki i harcerze zawiozą je do swoich rodzinnych miejscowości w całej Polsce, aby Płomień trafił do wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć.

Węgry: Polonia zaangażowała się w akcję charytatywną. Zebrano wiele ubrań i zabawek dla dzieci w potrzebie

10.12.2023 16:57
Polonia na Węgrzech we współpracy z ambasadą RP i Instytutem Polskim w Budapeszcie zaangażowała się w akcję charytatywną dla najbardziej potrzebujących, w szczególności dzieci. W stolicy Węgier miały miejsce polonijne spotkania świąteczne, w ramach których promowano też polskie produkty i kulturę.

Rozstrzygnięto 81. Konkurs Szopek Krakowskich. Przyznano... 11 pierwszych miejsc

10.12.2023 18:29
11 pierwszych miejsc przyznało jury w 81. Konkursie Szopek Krakowskich w kategoriach szopek dorosłych i młodzieżowych. Wystawę prac można oglądać w Pałacu Krzysztofory do 25 lutego. Nazwiska zwycięzców 81. konkursu jury ogłosiło w niedzielę.