Redakcja Polska

Kijów zdobył tajne informacje o rosyjskim producencie dronów. Są warte 1,5 mld dolarów

09.01.2024 13:18
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) zdobył 100 GB tajnych danych jednej z najważniejszych firm rosyjskiego przemysłu obronnego, która produkuje m.in. drony Orłan.
Rosyjski dron Orlan-10
Rosyjski dron Orlan-10ovbelov / Shutterstock.com

Jak podkreślono, firma, o którą chodzi - Specjalne Centrum Technologiczne - od 2016 r. jest objęta sankcjami. Oprócz różnych typów dronów produkuje też m.in. środki walki radiolokacyjnej.

Uzyskane przez wywiad wojskowy informacje zawierają różnego rodzaju dokumentację, np. projekty, patenty, oprogramowanie dotyczące zarówno obecnie produkowanego, jak i planowanego sprzętu wojskowego.

Dane warte 1,5 mld dolarów

Według wstępnych ocen HUR, wartość zdobytych danych można oszacować na 1,5 mld dolarów. "To poważny cios dla terrorystycznej Moskwy: powyższe archiwum jest już wykorzystywane w celu wzmocnienia potencjału obronnego Ukrainy i osłabienia państwa-agresora" - podał wywiad wojskowy Ukrainy.

Jak dodano, tajne informacje udało się uzyskać dzięki współpracy z "patriotycznymi przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i społeczności medialnej".


IAR/PAP/dad

Coraz mniej Rosjan popiera rosyjską agresję na Ukrainę

09.01.2024 10:04
Ostatnie sondaże wskazują na spadek poparcia rosyjskiego społeczeństwa dla rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Badania opinii publicznej zostały przeprowadzone przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Rosji, zaplanowanymi na marzec 2024 roku.

Radosław Sikorski dla CNN: zwycięstwo Putina na Ukrainie byłoby katastrofą

09.01.2024 11:41
Zwycięstwo dyktatora Rosji Władimira Putina w wojnie na Ukrainie byłoby katastrofą - przede wszystkim dla Kijowa, ale też dla sąsiadów Ukrainy, Europy i całego systemu sojuszy USA - ocenił minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski w wywiadzie udzielonym w poniedziałek amerykańskiej stacji CNN.

Do Polski trafiło kolejnych 29 czołgów M1A1 Abrams i pojazdy M-ATV

09.01.2024 12:07
W Świnoujściu rozpoczął się rozładunek kolejnych 29 czołgów M1A1 Abrams, zakupionych dla Wojska Polskiego w USA. Wraz z czołgami przywieziono także 79 odpornych na wybuchy min pojazdów M-ATV - poinformowała Agencja Uzbrojenia.