Redakcja Polska

Sankcje Wielkiej Brytanii po śmierci Nawalnego. Nadzorca kolonii karnej i jego zastępcy z zakazem wjazdu

21.02.2024 17:05
Wielka Brytania nałożyła w środę sankcje na dyrektora kolonii karnej, w której zmarł rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. Restrykcjami objęto też pięciu jego zastępców. Wezwano Kreml do natychmiastowego wydania ciała Nawalnego i przeprowadzenia przejrzystego śledztwa w sprawie okoliczności jego śmierci.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneФота: Nata.dobrovolskaya/Shuteerstock

Wśród objętych sankcjami jest pułkownik Wadim Kalinin, który nadzorował kolonię karną IK-3 "Wilk polarny" na północy Rosji, gdzie Nawalny był przetrzymywany od końca ubiegłego roku. Zarówno Kalinin, jak też pięciu jego zastępców mają zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii. Ich aktywa w tym kraju zostaną zamrożone. Nie mogą też dokonywać żadnych transakcji finansowych z obywatelami i podmiotami brytyjskimi.

Jak podkreślono w wydanym oświadczeniu, stan Nawalnego pogorszył się w czasie uwięzienia, w tym z powodu odmowy dostępu do opieki medycznej, a także zmuszania go do przebywania w temperaturze minus 32 stopni Celsjusza.

"To jasne, że rosyjskie władze postrzegały Nawalnego jako zagrożenie i wielokrotnie próbowały go uciszyć. Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) otruli go Nowiczokiem w 2020 roku, uwięzili za pokojową działalność polityczną i wysłali do arktycznej kolonii karnej. Nikt nie powinien wątpić w opresyjny charakter rosyjskiego systemu. Dlatego nakładamy dziś sankcje na najwyższych rangą urzędników służby penitencjarnej, odpowiedzialnych za jego przetrzymywanie (opozycjonisty) w kolonii karnej, w której spędził ostatnie miesiące. Osoby odpowiedzialne za brutalne traktowanie Nawalnego nie powinny mieć złudzeń - pociągniemy je do odpowiedzialności" - oświadczył minister spraw zagranicznych David Cameron.

Podkreślono, że Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który nakłada sankcje w odpowiedzi na śmierć Nawalnego, a także przypomniano, że już wcześniej objęto sankcjami 13 osób oraz jeden podmiot w związku z próbą otrucia dysydenta w 2020 roku. Nałożono też wówczas restrykcje na osoby odpowiedzialne za jego uwiezienie.

Przypomniano również, że na liście sankcyjnej znajduje się już ponad 1,9 tys. osób i podmiotów z Rosji, z czego ponad 1,7 tys. trafiło na nią od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę.


PAP/ho


Polskie MSZ potępiło antyukraińskie i prorosyjskie hasła na proteście rolników

21.02.2024 12:51
Ministerstwo spraw zagranicznych z "najwyższym zaniepokojeniem" odnotowuje pojawienie się w trakcie ostatnich blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających Władimira Putina i prowadzoną przez niego wojnę. W opublikowanym przez resort dyplomacji komunikacie podkreślono, że tego rodzaju działania stawiają w złym świetle Polskę - kraj, który pierwszy pomógł napadniętej Ukrainie - i Polaków, którzy przyjęli ukraińskich uchodźców.

HIMARS uderzył w rosyjski oddział. Ponad 60 żołnierzy zginęło

21.02.2024 13:21
Niezależne serwisy podały, że ukraińskie pociski HIMARS uderzyły w rosyjski oddział przygotowujący się do spotkania z dowódcą. Według portali Mediazona i Meduza, miało zginąć około 60 żołnierzy. Do zdarzenia doszło wczoraj na poligonie w rejonie Wołnowachy, w okupowanym przez Rosjan obwodzie donieckim.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do polskich władz o rozmowy. "Spotkajmy się na granicy!"

21.02.2024 16:51
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do polskich władz o rozmowy w sprawie protestów rolnych na polsko-ukraińskim pograniczu. Poprosił o przybycie tam polskiego premiera i prezydenta, i zapowiedział, że on sam pojawi się na granicy z przedstawicielami ukraińskiego rządu.