Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do polskich władz o rozmowy. "Spotkajmy się na granicy!"

21.02.2024 16:51
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do polskich władz o rozmowy w sprawie protestów rolnych na polsko-ukraińskim pograniczu. Poprosił o przybycie tam polskiego premiera i prezydenta, i zapowiedział, że on sam pojawi się na granicy z przedstawicielami ukraińskiego rządu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do polskich władz o dialog ws. zboża.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do polskich władz o dialog ws. zboża.x.com/Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський @ZelenskyyUa

Swój apel, w języku polskim, zamieścił w mediach społecznościowych. Jak napisał, polecił rządowi Ukrainy, by jeszcze przed 24. lutego przybył na granicę z Polską. Mają się tam pojawić: ukraiński premier, a także ministrowie rolnictwa i obrony, ponieważ, jak napisał Wołodymyr Zełenski, "ta blokada na granicy, niestety, zwiększa zagrożenia dla dostaw broni dla naszych żołnierzy na froncie". Prezydent Ukrainy zaapelował do Komisji Europejskiej, aby jej przedstawiciel również wziął udział w spotkaniu.

- Ukraina pragnie wspólnie i sprawiedliwie rozwiązać sytuację na granicy - całkowicie pragmatycznie - zapewnił prezydent Zełenski.

IAR/dad

Matka Nawalnego zaapelowała do Putina o wydanie jego ciała

21.02.2024 09:39
Matka opozycjonisty i krytyka Putina, Aleksieja Nawalnego, który zmarł w kolonii karnej za kołem podbiegunowym, zaapelowała we wtorek w nagraniu wideo do Władimira Putina o wydanie jego zwłok.

Wizyta Radosława Sikorskiego w USA. Wiceszef MSZ: pomoc Ukrainie to nasz żywotny interes

21.02.2024 12:00
- Minister Sikorski nie tylko to podkreśla, ale na każdym etapie walczy o to, aby Ukraina dostała obiecaną jej broń i amunicję, szczególnie kalibru 155 mm, którą miano dostarczyć do końca zeszłego roku w liczbie miliona sztuk. Na razie to jest połowa lub trochę więcej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.

Polskie MSZ potępiło antyukraińskie i prorosyjskie hasła na proteście rolników

21.02.2024 12:51
Ministerstwo spraw zagranicznych z "najwyższym zaniepokojeniem" odnotowuje pojawienie się w trakcie ostatnich blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających Władimira Putina i prowadzoną przez niego wojnę. W opublikowanym przez resort dyplomacji komunikacie podkreślono, że tego rodzaju działania stawiają w złym świetle Polskę - kraj, który pierwszy pomógł napadniętej Ukrainie - i Polaków, którzy przyjęli ukraińskich uchodźców.