Redakcja Polska

Żołnierze WOT szkolili się z amerykańskimi komandosami

26.02.2024 14:57
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich ćwiczyli wspólnie z amerykańskimi kolegami ze 101. Ariborne Division. Szkolili się m.in. z poruszania w terenie leśnym i zurbanizowanym.
Żołnierz WOT w trakcie ćwiczeń terenowych
Żołnierz WOT w trakcie ćwiczeń terenowychŹródło fot.: Facebook/Wojska Obrony Terytorialnej

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka podkarpackiej brygady WOT ppor. Magdalena Mac, były to już kolejne wspólne ćwiczenia terytorialsów z wojskami sojuszniczymi. - Żołnierze ćwiczyli m.in. rozpoznanie artyleryjskie w dzień i w nocy, wchodzenie do pomieszczeń i przeszukiwanie budynków, szturm na budynek czy ewakuacje rannego. Szkolenie odbywało się na terenie Podkarpacia i trwało trzy dni - dodała.

Jak podkreśliła ppor. Mac, głównym celem wspólnych ćwiczeń była realizacja zadań oraz ich planowanie w terenie leśnym i miejskim. - Im większy zasób umiejętności posiada żołnierz, tym mniej sytuacji może go zaskoczyć. Potrafi dynamicznie reagować w zależności od napotkanego zagrożenia, a nie tylko wedle określonych procedur - zaznaczyła.

Było to już kolejne z cyklicznych szkoleń żołnierzy z podkarpackiej brygady WOT z amerykańskimi komandosami. Jak powiedziała rzeczniczka, takie ćwiczenia uczą współdziałania w środowisku międzynarodowym, ale także zmuszają żołnierzy do samodzielności w trakcie planowania i wykonywania różnego rodzaju operacji.

PAP/dad

97 lat temu "Mazurek Dąbrowskiego" został hymnem Polski

26.02.2024 12:38
26 lutego 1927 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP wydało okólnik ogłaszający "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym. Autor melodii opartej na motywach ludowego mazura jest nieznany; słowa napisał Józef Wybicki.

Duńska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie sabotażu Nord Stream

26.02.2024 12:44
Dania umorzyła śledztwo w sprawie eksplozji rurociągów Nord Stream 2 jesienią 2022 roku. Duńska policja poinformowała, że choć dochodzenie wykazało, iż "sabotaż rurociągów był celowy", nie ma wystarczających podstaw do postępowania karnego w sprawie eksplozji Nord Stream na terenie Danii.