Redakcja Polska

Wielkanocne tradycje i obyczaje na Litwie

31.03.2024 14:28
Wielkanoc na Litwie jest jednym z najbardziej uroczystych świąt w roku. Tradycje i obyczaje są podobne do tych w Polsce - msza święta rezurekcyjna, uroczyste śniadanie ze święconką oraz pisanki to najważniejsze elementy Niedzieli Wielkanocnej na Litwie.
Audio
  • Wielkanoc na Litwie jest jednym z najbardziej uroczystych świąt w roku. Tradycje i obyczaje są podobne do tych w Polsce. Materiał Kamila Zalewskiego
Przy wielkanocnym stole organizowana jest też bitwa na jaja. Polega na stukaniu się pisankami. Wygrywa ten, którego jajko wytrzyma najwięcej uderzeń.
Przy wielkanocnym stole organizowana jest też bitwa na jaja. Polega na stukaniu się pisankami. Wygrywa ten, którego jajko wytrzyma najwięcej uderzeń. PAP/Małgorzata Sawoch

Nie brakuje jednak również oryginalnych zabaw. Jedną z nich jest "kaczanie jajek". - Te nasze piękne, kolorowe pisanki toczy się z takiej deski. Najczęściej robią to dorośli i dzieci, którym przy okazji daje się pieniądze - opowiada wilnianka Alicja Romejko. "Kaczane" jajko musi uderzyć w to, które zostało puszczone wcześniej.

Posłuchaj
00:55 12897546_1.mp3 Wielkanoc na Litwie jest jednym z najbardziej uroczystych świąt w roku. Tradycje i obyczaje są podobne do tych w Polsce. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Na Litwie tradycyjne pisanki wielkanocne gotuje się przed Wielkanocą zazwyczaj w łupinach cebuli. - Kiedy byłem młodszy to rodzice wysyłali mnie na podwórko, aby zebrać jakieś drobne rośliny, po to, żeby te jajka miały jakieś ładne wzory" - wspomina wileński fotograf Rafał Marcinkiewicz. Przy wielkanocnym stole organizowana jest też bitwa na jaja. Polega na stukaniu się pisankami. Wygrywa ten, którego jajko wytrzyma najwięcej uderzeń. Natomiast nieznany wśród Litwinów jest śmigus-dyngus. Obyczaj ten nie jest też szczególnie popularny wśród Polaków na Wileńszczyźnie.

Na świątecznym stole muszą być przede wszystkim jaja i mięsa przygotowane na różne sposoby oraz sałatki. W nielicznych domach serwowany jest też żurek. Z kolei na deser podawane są baby wielkanocne. Często gospodynie przygotowują też tatarskie ciastko z makiem o litewskiej nazwie "szimtalapis" czyli "stulistkowiec". Podobnie jak w Polsce, na Litwie poniedziałek wielkanocny jest dniem wolnym od pracy.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wielkanoc Litwa Wilno

Wielkanocne życzenia od pary prezydenckiej dla Polaków w kraju i zagranicą

31.03.2024 10:49
Wszystkim rodakom w kraju i zagranicą życzymy, by święta Wielkiej Nocy były źródłem optymizmu i siły. Życzymy państwu ciepłych i rodzinnych świąt wypełnionych wzajemnym szacunkiem i wiosennym słońcem - powiedział prezydent Andrzej Duda, składając wraz z małżonką życzenia świąteczne.

Święta Wielkiej Nocy ważne dla Polaków na całym świecie

31.03.2024 14:00
Polskie tradycje i obyczaje wielkanocne są wciąż kultywowane, a na świątecznych stołach w rodzinach polonijnych pojawiają się bardzo często żurek, biała kiełbasa i – oczywiście – jajka pod każdą postacią.  

Wśród alarmów i rosyjskich nalotów. Wielkanoc mniejszości polskiej w Kijowie

31.03.2024 13:42
Mimo trwającej na Ukrainie wojny, polonia w Kijowie stara się świętować Wielkanoc tak, jak robiła to przed wojną. Polacy uczestniczyli w mszach rezurekcyjnych. Zasiedli do wielkanocnych stołów. W okresie poprzedzającym święta uprzątnięto też polskie kwatery na kijowskim cmentarzu.