Redakcja Polska

Rosyjska ofensywa przyspiesza. Największym problemem obrońców - zwłoka Zachodu w dostarczaniu amunicji

08.04.2024 13:23
Eksperci z Instytutu Badań nad Wojną informują, że rosyjskie wojska przyspieszają operacje ofensywne w całej strefie działań wojennych na Ukrainie. Cytowany w dokumencie szef wywiadu wojskowego Ukrainy, generał Kyryło Budanow przewiduje, że rosyjskie ataki nasilą się jeszcze bardziej późną wiosną i wczesnym latem.
Charnków: służby medyczne transportują zwłoki cywilów po rosyjskim ataku rakietowym
Charnków: służby medyczne transportują zwłoki cywilów po rosyjskim ataku rakietowymPAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Siły ukraińskie pozostają niezłomne w swoich wysiłkach obronnych, jednak autorzy raportu ISW mają obawy co do ich zdolności do dalszego skutecznego przeciwdziałania postępom rosyjskim. Jednym z powodów są opóźnienia w dostawach wsparcia militarnego z Zachodu. Skutkuje to koniecznością podejmowania trudnych decyzji dotyczących priorytetowego traktowania niektórych aspektów obrony kosztem przeciwdziałania rosyjskim atakom lub planowania przyszłych operacji kontrofensywnych. Podstawowym powodem tej sytuacji jest odsuwana w czasie decyzja amerykańskiego Kongresu o przyznaniu Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej.


Posłuchaj
00:53 12913057_1.mp3 Raport ISW: Eskalacja rosyjskiej ofensywy w obliczu wzmożonych napięć we wschodniej Europie. Materiał Jana Olenckiego (IAR)

 

Autorzy raportu ISW zwracają uwagę, że rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow spotyka się dziś i jutro z przedstawicielami władz chińskich. Rozmowy mogą skutkować bliższą współpracą Moskwy i Pekinu w sektorze obronnym. Budzi to obawy Zachodu, a sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zarzucił Chinom wspieranie rosyjskiej gospodarki wojennej.

Według Instytutu Badań nad Wojną, siły rosyjskie mają systematycznie używać zakazanej przez konwencje międzynarodowe broni chemicznej na Ukrainie. Niemal codziennie ma dochodzić do ataków na ukraińskie pozycje substancjami chemicznymi. Rozpylane substancje stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno dla żołnierzy ukraińskich, jak i cywilów. Autorzy raportu ISW podkreślają pilną potrzebę interwencji międzynarodowej.

ISW potwierdza w raporcie postępy Rosji we wschodniej Ukrainie, zwłaszcza w okolicach Awdijiwki, gdzie trwa walka na kilku frontach.


IAR/dad

Bruksela: po południu negocjacje ws umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą

08.04.2024 09:52
W poniedziałek po południu w Brukseli negocjacje w sprawie większych ograniczeń w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą. Spotykają się przedstawiciele Europarlamentu, Komisji Europejskiej i unijnych krajów. 

Wilno: tylko dziś można oglądać pierwszą drukowaną książkę litewską

08.04.2024 11:05
Nie lada gratka czeka dziś na odwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego. Do końca dnia można oglądać tam pierwszą drukowaną książkę w języku litewskim.

Bucza - ślady po rosyjskiej okupacji. Los ponad 100 osób pozostaje nieznany

08.04.2024 11:33
Mieszkańcy Buczy wciąż zmagają się ze skutkami rosyjskiej okupacji. Chociaż odbudowano już wiele zrujnowanych budynków, to ślady rosyjskich zbrodni pozostały w pamięci miejscowych. Od wyzwolenia miasta minęło już ponad 2 lata. Rosjanie pozostawili po sobie kilkaset ofiar cywilnych, a los ponad 100 osób pozostaje nieznany.