Redakcja Polska

Polscy i litewscy żołnierze będą testować obronę przesmyku suwalskiego

21.04.2024 11:41
Na Litwie rozpoczynają się wspólne polsko-litewskie ćwiczenia wojskowe "Brave Griffin 24/II". Ich celem jest między innymi sprawdzenie obrony na pograniczu Polski i Litwy.
Polscy i litewscy żołnierze podczas ćwiczeń Brave Griffin
Polscy i litewscy żołnierze podczas ćwiczeń Brave GriffinŹródło X/Lithuanian_Armed_Forces @LTU_Army

Na Litwie rozpoczynają się wspólne polsko-litewskie ćwiczenia wojskowe "Brave Griffin 24/II". Ich celem jest między innymi sprawdzenie obrony na pograniczu Polski i Litwy.
Wojsko Litewskie podało, że ćwiczenia będą odbywać się w okolicach miast takich jak Druskieniki, Olita, Łoździeje czy Orany. Są to miejscowości, które znajdują się bezpośrednio przy polskiej lub białoruskiej granicy.

W manewrach weźmie udział tysiąc pięciuset żołnierzy. Podczas ćwiczeń testowane mają być scenariusze obronne tzw. przesmyku suwalskiego w oparciu o obustronny polsko-litewski plan o nazwie "Orsza". Został on przygotowany przez polskich i litewskich dowódców, a jego treść jest tajna. Ćwiczenia potrwają do 26 kwietnia. Oprócz tego równolegle na Litwie odbywają się też manewry "Grand Quadriga 2024" z udziałem sił niemieckich.


Posłuchaj
00:36 12939026_1.mp3 Polscy i litewscy żołnierze będą testować obronę przesmyku suwalskiego. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Polsko-litewskie ćwiczenia są elementem większych, natowskich manewrów "Steadfast Defender 24" odbywających się w różnych państwach Europy. Bierze w nich udział 90 tysięcy żołnierzy z ponad 30 państw. Ich celem jest sprawdzenie planów obronnych zatwierdzonych na ubiegłorocznym szczycie NATO w Wilnie oraz wysłanie jasnego sygnału o silnej determinacji członków NATO do wzajemnej obrony.


IAR/dad

Wilno: rozpoczęła się wiosenna akcja sprzątania zabytkowych polskich nekropoli

20.04.2024 18:37
W Wilnie rozpoczęła się wiosenna akcja sprzątania najstarszych polskich nekropolii w mieście. Jej organizatorem jest Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

Przełom w Izbie Reprezentantów USA. Podjęto kluczowe decyzje o pomocy dla Ukrainy i Izraela

20.04.2024 21:19
Izba Reprezentantów przyjęła przepisy umożliwiające pomoc Ukrainie w walce z Rosją. To kolejna ustawa z pakietu czterech dokumentów, obejmujących pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi i sojusznikom w regionie Indo-Pacyfiku.

Pomoc USA dla Ukrainy wznowiona. ISW: to krytyczny punkt zwrotny wojny

21.04.2024 10:04
Wznowienie pomocy USA dla Ukrainy jest krytycznym punktem zwrotnym wojny - ocenił Instytut Badań nad Wojną. Amerykańska Izba Reprezentantów - po kilku miesiącach zwłoki - przyjeła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów.