Redakcja Polska

Ewakuacja szpitali w Kijowie. Są na celowniku rosyjskich rakiet

26.04.2024 16:36
Dwa szpitale w Kijowie zostaną ewakuowane w obawie przed rosyjskimi atakami. O decyzji w tej sprawie poinformowały władze ukraińskiej stolicy.
Ukraińscy ratownicy przeszukują zgliszcza cywilnego budynku zniszczonego w rosyjskim ataku rakietowym.
Ukraińscy ratownicy przeszukują zgliszcza cywilnego budynku zniszczonego w rosyjskim ataku rakietowym.PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

"Miasto pilnie rozpoczyna ewakuację dwóch szpitali, ponieważ w internecie szeroko rozpowszechniany jest film, w którym ogłasza się atak wroga na te placówki medyczne" - przekazała miejska administracja. Jednocześnie podkreślono, że doniesienia, jakoby w szpitalach przebywał personel wojskowy, są "absolutnym kłamstwem" i rosyjską prowokacją. Jednym z ewakuowanych szpitali jest szpital dziecięcy przy ulicy Bogatyrskiej.

Rano Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że minionej dobry Rosjanie prawie 150 razy ostrzelali terytorium Ukrainy.

Na froncie doszło do 114 starć bojowych. Rosjanie wystrzelili 4 rakiety, dokonali 75 nalotów i 66 uderzeń artyleryjskich. Ponad 110 miejscowości znalazło się pod ogniem artyleryjskim. W odpowiedzi ukraińskie lotnictwo zaatakowało 2 posterunki, 8 obszarów koncentracji rosyjskich wojsk oraz 3 systemy obrony przeciwlotniczej wroga.

IAR/dada

Swiatłana Cichanouska: reżim Łukaszenki znęca się nad więźniami politycznymi i ich rodzinami

26.04.2024 11:42
Reżim Aleksandra Łukaszenki znęca się nad więźniami politycznymi i ich rodzinami. Mówiła o tym w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska. Obecnie na Białorusi w więzieniach i aresztach przetrzymywanych jest około 1430 osób. Są to przede wszystkim działacze opozycyjni i obywatelscy, obrońcy praw człowieka i niezależni dziennikarze.

Andrzej Duda na Litwie. "Obszar przesmyku suwalskiego jest terenem szczególnie zagrożonym"

26.04.2024 12:57
Prezydent mówi o potencjalnym zagrożeniu militarnym dla Przesmyku Suwalskiego. - Nie ma żadnych wątpliwości, że dzisiaj obszar Przesmyku Suwalskiego jest terenem szczególnie zagrożonym - powiedział w piątek na Litwie prezydent Andrzej Duda. Dodał, że hybrydową presję na granicę odczuwa nie tylko Polska, ale też Litwa czy Łotwa.