Redakcja Polska

Kradzież dokumentów za granicą. Co zrobić, gdzie szukać pomocy?

30.04.2024 11:06
W miejscach szczególnie atrakcyjnych turystycznie zawsze kręci się wielu złodziei, czyhających na nieuwagę zwiedzającego, zafascynowanego miejscem, które wybrał na wypoczynek. Kradzież to doświadczenie wyjątkowo przykre, a dodatkowo generujące sporo problemów. Warto więc - przed wyjazdem - poznać procedury i powinności, które są niezbędnej w takiej sytuacji. Co więc zrobić, jeśli już padniemy ofiarą kieszonkowca?
Co zrobić w przypadku kradzieży paszportu lub kart za granicą?
Co zrobić w przypadku kradzieży paszportu lub kart za granicą? Shutterstock/PaulSat

Najczęściej giną rzeczy, które nosi się przy sobie - w torbie, plecaku czy w kieszeniach. To zazwyczaj dokumenty, telefon, karty płatnicze i pieniądze. Te ostanie można bez problemu odtworzyć, z utratą pieniędzy też można sobie poradzić, ale problemem jest kradzież dokumentów, kart i telefonu.

W Polsce zastrzec dowód można między innymi w oddziale dowolnego banku, za granicą jednak trzeba znaleźć inne dostępne rozwiązania. Na przykład założone wcześniej bezpłatne konto w serwisie Biura Informacji Kredytowej pozwoli na zastrzeżenie dowodu osobistego online. "W krytycznej sytuacji wystarczy jedno kliknięcie - przy pomocy laptopa albo smartfona. Dzięki usłudze BIK zastrzeżesz swój dokument tożsamości z każdego miejsca na kuli ziemskiej. Po kilku minutach wiadomość o zdarzeniu otrzymają wszystkie banki w Polsce" - zapewnia BIK.

Kradzież paszportu za granicą. Co zrobić?

Drugim cennym dokumentem, który zazwyczaj turyści mają przy sobie podczas zagranicznych wakacji, jest paszport. Utrata dokumentów niesie ze sobą jeszcze jedną niedogodność - nie można legalnie wrócić do domu. Wtedy niezbędna jest wizyta w dowolnym polskim przedstawicielskie dyplomatycznym. Adresy wszystkich placówek znaleźć można na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam wystawiony zostanie paszport tymczasowy, który co prawda nie pozwoli na dalszą podróż do kolejnych krajów, ale umożliwi spokojny powrót do domu.

W przypadku, gdy w danym kraju nie ma polskiego konsulatu, zamiast do polskiej placówki, można udać się do najbliższego konsulatu jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z europejskim prawem, w krajach, w których Polska nie ma swojego przedstawicielstwa - ambasady lub konsulatu - mamy prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich UE. Tam - po potwierdzeniu danych - otrzymamy Europejski Dokument Podróży.

Skradzione karty bankowe na wakacjach. Komu zgłosić?

Skradzione karty bankowe należy bezzwłocznie zastrzec w banku. Podczas zgłaszania kradzieży na policji należy również pamiętać o prawie jazdy, jeśli także zginęło. Protokół ten będzie później potrzebny w kraju, w wydziale komunikacji, podczas składania wniosku o wydanie nowego dokumentu.

Zaświadczenie z policji będzie przydatne w każdym urzędzie, w którym będziemy wnioskować o wystawienie nowych dokumentów. Z kolei w przypadku utraty telefonu należy również jak najszybciej zablokować kartę SIM. W tym celu trzeba skontaktować się z infolinią operatora, infolinią informującą o skróconej ścieżce połączenia z konsultantem w sprawie zastrzeżenia karty.

Co jednak, gdy nie mamy pod ręką numeru na infolinię? Warto w takim przypadku zapamiętać lub zapisać sobie numer (+48) 828 828 828. To uniwersalny numer telefonu, pod którym możemy zastrzec karty płatnicze wszystkich banków w Polsce. System działa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.


IAR/dad

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ściągają czeczeńskie bataliony na linię frontu

29.04.2024 11:09
Sztab Generalny Ukrainy i ukraińskie media informują o coraz trudniejszej sytuacji na froncie. Rosyjski agresor tylko minionej doby poprowadził 131 szturmów, głównie w Donbasie.

Lot Sławosza Uznańskiego w kosmos to ścisłe połączenie nauki i polityki

29.04.2024 13:12
Żaden z polityków wysokiego szczebla nie pogratulował Sławoszowi Uzańskiemu wyboru do rezerwy astronautów ESA, ale to politycy w roku wyborczym znaleźli pieniądze, by wykupić mu lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To była dobra decyzja, żeby zainwestować – powiedział PAP Sławosz Uznański.