Polskie Radio
Section05
paszport

Ponad 560 tys. Polaków zarejestrowało się na listach wyborczych za granicą. Do wyborów przygotowuje się też konsulat w Chicago

Konsul Michał Arciszewski z Konsulatu Generalnego RP w Chicago przyznaje, że wszyscy pracownicy konsulatu pracują bardzo intensywnie. Obecnie zbierają się komisje wyborcze powołane przez konsula i przygotowywane są lokale, w których odbędą się wybory.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Chicago dyplomacja Polonia w USA paszport Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Opozycja planuje wyprowadzić Polskę ze strefy Schengen? Biedroń: radzę poszukać paszportu

Politycy opozycji apelują na forum Unii Europejskiej o dyskusję w sprawie wiz, o których głośno jest w ostatnich dniach w polskiej przestrzeni publicznej. Wśród rozmów na ten temat przewija się wątek wykluczenia Polski ze strefy Schengen. Podczas jednej z konferencji wspomniał o tym Donald Tusk. Więcej szczegółów przytoczył z kolei Robert Biedroń. Czyżby był to plan opozycji na koniec kampanii wyborczej?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Strefa Schengen opozycja Platforma Obywatelska lewica Robert Biedroń Donald Tusk Róża Thun Marek Miller Marek Belka Włodzimierz Cimoszewicz Unia Europejska koalicja obywatelska polityka wiza wizy kampania wyborcza paszport granica

Samolotem na wakacje: bramki ABC i skanery CT - nowe zasady odprawy!

Przeżywamy właśnie szczyt wakacyjnych podróży – bardzo często samolotem. A to wiąże się z wizytą na lotnisku, odprawą i wieloma innymi sytuacjami. Ale okazuje się, że lotniska właśnie przechodzą rewolucję, która zmienia, czyli zdecydowanie ułatwia, podróżowanie samolotem. Co więcej, sprawi, że skończą się zakupy horrendalnie drogich napojów na lotnisku!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA podróże samolot paszport technika Paweł Turski Trójka

Paszporty tymczasowe wyrabiane na Lotnisku Chopina cieszą się zainteresowaniem. "Liczby mówią same za siebie"

Dzięki uruchomieniu punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina udało się pomóc w wyjeździe nastoletniego sportowca, który w ostatniej chwili otrzymał powołanie do reprezentacji, umożliwić wyjazd rodziców na obronę pracy doktorskiej syna, czy wyjazd na ślub przyjaciółki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji paszport Lotnisko Chopina podróże

Rosja wprowadza terror paszportowy. "Niedopuszczalna praktyka"

Rosyjscy obrońcy praw człowieka alarmują, że kremlowski reżim wprowadza paszportowy terror. Chodzi o zmuszanie mieszkańców terenów okupowanych do przyjmowania obywatelstwa Federacji Rosyjskiej. Obrońcy praw człowieka w Rosji wskazują także na znowelizowane prawo, które pozwala odbierać paszporty przeciwnikom reżimu. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja paszport wojna na Ukrainie Maciej Jastrzębski

Z polskim paszportem w świat. Polska w rankingu Henley Passport Index

Jako Polacy możemy czuć się wyróżnieni spośród obywateli blisko dwustu krajów świata. Polski paszport jest kluczem do zwiedzania ogromnej liczby państw i w tej kwestii jesteśmy dosyć wysoko, bo na dziesiątym miejscu – wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index.
Zobacz więcej na temat:  Trójka administracja Piotr Firan Adam Karpiński Aleksander Ziemiańczyk dokument Stany Zjednoczone turystyka granica ranking paszport wiza wiza amerykańska