Redakcja Polska

Mer Charkowa: zgoda USA na uderzanie w cele w Rosji ograniczyła ataki na miasto

11.06.2024 14:35
Rosja ograniczyła ataki na Charków po tym, jak USA zgodziły się na wykorzystywanie ich pocisków do uderzeń na cele w Rosji, skąd bombardowane jest to miasto – napisała we wtorek agencja Reutera, która rozmawiała o tym w Berlinie z merem Charkowa Ihorem Terechowem.
Zestawy systemu Patriot
Zestawy systemu Patriothttps://x.com/WarNewsPL1/status/1800485893876428845/photo/1

Ukraińska armia uderzyła w pozycje wyrzutni rakietowych w Rosji, pomagając zmniejszyć liczbę ataków na Charków – podała agencja z powołaniem na Terechowa.

Położony w północno-wschodniej Ukrainie Charków jest drugim co do wielkości miastem w kraju. Znajduje się ono w pobliżu granicy z Rosją.

- To pomogło - powiedział mer o decyzji Amerykanów. - Być może dlatego Charków… ma ten okres… spokoju w ciągu ostatnich kilku tygodni… że nie było wielkich ataków, jak to było, na przykład w maju - mówił Terechow używając translatora.

11 tysięcy uchodźców wewnętrznych w rejonie Charkowa

Mer Charkowa złożył we wtorek wizytę w Berlinie, gdzie wziął udział w konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy. W rozmowie z Reutersem relacjonował, że z rejonów, które wciąż aktywnie bombardowane są przez Rosjan, do jego miasta przybyło 11,5 tys. osób.

Terechow podkreślił, że Charków potrzebuje zachodnich systemów obrony powietrznej. Wyjaśnił, że Ukraina ma trudności z przechwytywaniem rosyjskich dronów i pocisków rakietowych z powodu braku systemów do ich zestrzeliwania. Przyznał, że sojusznicy Kijowa starają się w tym pomóc, jednak dostawy były wstrzymywane przez polityczne spory w Waszyngtonie i brak dostępności odpowiedniej broni – napisał Reuters.

- Bardzo ważne jest, aby mieć broń na czas. Bardzo ważne jest, aby mieć tę broń, zwłaszcza powietrzny system wielozadaniowy - dodał mer.

Reuters przypomniał, że w poniedziałek Rosja wystrzeliła na Charków trzy bomby kierowane, które uszkodziły co najmniej dwa domy. Miasto i region od dawna jest celem rosyjskich wojsk, które uderzają w infrastrukturę cywilną i obiekty energetyczne.


PAP/dad

Paweł Kowal przed konferencją ws. odbudowy Ukrainy w Berlinie: mamy dużo do powiedzenia, mamy dużo propozycji

11.06.2024 10:22
W ambasadzie RP w Berlinie odbyło się w poniedziałek wieczorem spotkanie związane z rozpoczynającą się we wtorek w stolicy Niemiec dwudniową konferencją w sprawie odbudowy Ukrainy. Obecny na spotkaniu szef Rady ds. Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal podkreślił, że "mamy tutaj bardzo dużo do powiedzenia, pokazania, mamy dużo propozycji".

"Rosyjskie pieniądze posłużą do wsparcia Ukrainy". Ruszyła berlińska Konferencja Odbudowy Ukrainy

11.06.2024 13:11
Rosyjskie pieniądze posłużą do wsparcia dla Ukrainy - zapowiedziała Ursula von der Leyen na otwarciu Konferencji dla Odbudowy Ukrainy. W Berlinie jest też prezydent Wołodomyr Zełenski, który wskazał, że oprócz broni, najbardziej wsparcia wymaga ukraińska energetyka. Tymczasem w Kijowie wokół berlińskiej konferencji rozgorzał skandal polityczny.