Redakcja Polska

Będą kolejne umowy wykonawcze dotyczące południowokoreańskiego uzbrojenia

20.06.2024 16:44
Będą kolejne umowy wykonawcze dotyczące południowokoreańskiego uzbrojenia - poinformował minister obrony narodowej. Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w podwarszawskiej Nowej Wsi z ministrem obrony Korei Południowej Shin Won-sikiem.
Audio
  • Szefowie MON Polski i Korei Południowej rozmawiali o współpracy w zakresie wzmocnienia polskiej granicy a także rozwoju przemysłu zbrojeniowego. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Czołgi K2 w służbie WP
Czołgi K2 w służbie WPTwitter/WP/st. kpr. Piotr SZAFARSKI

Wicepremier wyjaśnił, że to efekt wcześniej podpisanych umów ramowych na czołgi K2, armatohaubice K9, wyrzutnie rakietowe Chunmoo i samoloty FA-50. Szef MON powiedział, że kolejne umowy wykonawcze mają zostać podpisane we wrześniu, podczas kieleckich targów zbrojeniowych. Zaznaczył, że aby do tego doszło, konieczne jest zagwarantowanie dobrych możliwości finansowania.

Obecnie trwają negocjacje. Władysław Kosiniak-Kamysz po dzisiejszych rozmowach ocenił, że finał pozytywny negocjacji - z warunkami, które polska strona będzie mogła zaakceptować - jest bardzo bliski. 

- Potwierdzamy współpracę w ramach przemysłu zbrojeniowego między Polską a Koreą, wszystkie kontrakty są realizowane - podkreślił wicepremier. Współpracę tę rozpoczął jeszcze poprzedni rząd.

Czołgi K2 będą produkowane przez polskie zakłady zbrojeniowe - poinformował szef MON. Przekazał, że Polska ma potwierdzenie współpracy z Koreą Południową w tym obszarze. Szef koreańskiego MON zobowiązał się do podjęcia rozmów z firmami z Korei, aby cały proces został możliwie skrócony. Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że przygotowanie linii technologicznych wymaga czasu. -Nadrabiamy te zaległości - zadeklarował.

- Potwierdzenie kontraktów, ich terminowość i transfer technologii to był cel naszego dzisiejszego spotkania - dodał wicepremier.


IAR/dad

Chiny i Polskę połączy pierwszy jeżdżący według rozkładu pociąg towarowy

20.06.2024 12:37
Chiny i Polskę połączy pierwszy jeżdżący według rozkładu pociąg towarowy. Wczoraj wyruszył on w 16-dniową podróż, którą zakończy w Warszawie. Dzięki wprowadzeniu rozkładu jazdy pociąg ma zaoszczędzić około 30 procent czasu względem dotychczasowych przejazdów.

Systemy Patriot będą przekierowane na Ukrainę. Polskie zamówienie wstrzymane

20.06.2024 13:17
Amerykańskie systemy przeciwrakietowe Patriot przeznaczone dla innych krajów zostaną przekierowane na Ukrainę. Ma to pomóc Ukraińcom w obronie miast i infrastruktury krytycznej. Rząd USA zamierza wstrzymać wszystkie zamówienia na Patrioty do czasu, gdy Ukraina będzie miała wystarczająco dużo rakiet przeciwlotniczych, by skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami. Jak podaje Financial Times, według źródeł zbliżonych do Pentagonu decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona jeszcze dziś.

Wicepremier Ukrainy: bez sojuszu z Polską nie będziemy w stanie wygrać wojny

20.06.2024 13:00
Polacy są naszymi najbliższymi sąsiadami, partnerami i sojusznikami; jestem przekonana, że bez sojuszu z Polską nie będziemy w stanie wygrać wojny z Rosją - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk podczas III Forum Odbudowy Ukrainy – PAIH "Integracja – Gospodarka – Partnerstwo" w Kijowie.