Redakcja Polska

W piątek pierwsza w historii Noc Otwartych Sądów

20.05.2025 17:31
Symulacje zatrzymania podejrzanego, czy inscenizacje słynnych rozpraw sądowych, jak "Wampira z Zagłębia" czy Rity Gorgonowej - takie m.in. atrakcje szykują sądy w kraju w piątek na pierwszą w historii Noc Otwartych Sądów, inicjowaną i koordynowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jak wygląda poziom edukacji prawnej w Polsce?
Jak wygląda poziom edukacji prawnej w Polsce? shutterstock

W piątek obchodzony jest w Europie Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Tego dnia prawie 70 sądów powszechnych w Polsce otworzy swoje budynki dla zwiedzających. "Wśród zaplanowanych aktywności są m.in. zwiedzanie sądu, symulacje rozpraw, warsztaty czy pokazy. Przyjdź i zobacz, w jaki sposób sądy stoją na straży Twoich praw i wolności i jak funkcjonują na co dzień" - czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zwiedzający Sąd Rejonowy w Bydgoszczy będą mogli obejrzeć rekonstrukcję procesu mieszkanki Bydgoszczy oskarżonej o czary. Z kolei w Sądzie Okręgowym we Włocławku dwie grupy, po 35 osób każda, będą mogły obejrzeć spektakl pt. "Sprawa Rity Gorgonowej – symulacja rozprawy sądowej".

Raciborski sąd rejonowy szykuje z kolei dla zwiedzających m.in. inscenizację procesu "Wampira z Zagłębia" czyli Zdzisława Marchwickiego. Odtworzony zostanie również sekretariat sądowy z okresu PRL z elementami historycznego sprzętu biurowego.

W Radomiu zwiedzający będą mogli obejrzeć symulację zatrzymania podejrzanego przygotowaną przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu na terenie parkingu przed sądem okręgowym. Zaplanowana jest również symulacja posiedzenia aresztowego, a także - symulacja odbicia zakładnika przygotowana przez Służbę Więzienną z Aresztu Śledczego w Radomiu.

W Warszawie praskie sądy rejonowe również będą otwarte dla zwiedzających. Przygotowana w nich zostanie m.in. prelekcja kuratorów sądowych na temat "hejtu" wśród młodzieży, symulacja rozprawy sądowej i mediacji, a także możliwość zwiedzenia budynku sądu, w tym między innymi biura podawczego, sal rozpraw, pomieszczeń archiwum i policji sądowej.

Sąd Rejonowy w Gdyni oferuje natomiast zwiedzanie budynku sądu "Szlakiem pism sądowych".

Pełną listę sądów jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: https://nocotwartychsadow.ms.gov.pl/. 


PAP/ho


Z Miednoje usunięto polskie symbole wojskowe. W ich miejsce – sowieccy przywódcy

20.05.2025 11:34
Na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje w Rosji usunięto płaskorzeźby przedstawiające polskie odznaczenia wojskowe – Order Virtuti Militari oraz Krzyż Kampanii Wrześniowej. Według rosyjskiej prokuratury ich obecność była niezgodna z prawem, a symbole uznano za „antyrosyjskie”. Tymczasem w tym samym miejscu pojawiły się wizerunki sowieckich przywódców, w tym Józefa Stalina i Feliksa Dzierżyńskiego.

Węgierska irredenta czy polityczna gra? Kulisy kryzysu na linii Kijów–Budapeszt

20.05.2025 13:21
Pierwsza połowa maja przyniosła nową odsłonę napięć między Węgrami i Ukrainą. Tym razem wywołał je skandal szpiegowski, w następstwie którego nastąpiły démarche, retorsje oraz ostre publiczne oskarżenia. I choć sama sytuacja nie ma precedensu w skomplikowanych relacjach obu państw, jej kontekst, interesy i motywacje stron znane są od lat.

Najmłodsza Polka na Evereście. 19-letnia Zoja Skubis zapisała się na kartach historii

20.05.2025 13:55
Młoda, ambitna i konsekwentna. Zoja Skubis, 19-letnia studentka z Krakowa, dokonała tego, co udaje się nielicznym – zdobyła Mount Everest (8849 m n.p.m.), wpisując się na stałe do historii polskiego himalaizmu. Jej wejście na Dach Świata to nie tylko osobisty sukces, lecz także rekord kraju: nigdy wcześniej żadna Polka nie osiągnęła tego szczytu w tak młodym wieku.

Kaja Kallas: zatwierdzono 17. pakiet sankcyjny na Rosję, obejmuje "flotę cieni"

20.05.2025 16:28
Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.