W uroczystości wzięli udział Powstańcy, Wojsko Polskie, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy Żoliborza. Wśród zgromadzonych był 98-letni Piotr Badmajew pseudonim "Wicher". Weteran walk na Żoliborzu powiedział Polskiemu Radiu, że jest wzruszony gdy widzi, że dziś nadal pamięta się o Powstaniu Warszawskim. "Jestem dumny z tego, że coś po nas pozostało. Najważniejsza jest pamięć o tej walce, na początku pozytywnej a później było już jednak coraz gorzej" - powiedział uczestnik Powstania Warszawskiego.
Wspomnienia powstańców
Krystyna Markowska pseudonim "Biedronka" była sanitariuszką w trakcie Powstania Warszawskiego. W rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że każda rocznica zrywu wiąże się dla niej z silnymi emocjami.
"Wzruszenie duże, to wszystko wraca. Dla mnie jest to w pewnym momencie smutne, ale jednocześnie radosne. Wydaje mi się, że jeszcze są ze mną Ci wszyscy, co byli, a nie ma już nikogo" - powiedziała sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Krystyna Markowska zaznaczyła także, że bardzo cieszy ją fakt, że dziś pamięta się o Powstaniu i Powstańcach. Tak samo jak w czasach jej młodości, przed II wojną światową pamiętano o Powstańcach Styczniowych. "Ta pamięć nigdy nie powinna zaginąć, tak jak nie zaginęła pamięć o Powstańcach z 1863 roku. Też się pamiętało. Jeszcze ich widziałam, w mundurach z amarantowym wykończeniem" - powiedziała Krystyna Markowska ps "Biedronka".
Na stołecznym Żoliborzu złożono dziś także kwiaty przed tablicą płytą upamiętniającą poległych żołnierzy IV, Batalionu OW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego. W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowano także grę miejską „Barykady Żoliborza”.
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o 17:00.
IAR, md