Redakcja Polska

Medale Ireny Szewińskiej trafiły do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

29.06.2021 14:51
Pięć medali wywalczonych na Igrzyskach Olimpijskich przez Irenę Szewińską zostało przekazanych Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wcześniej w zbiorach muzeum znajdowały się dwa medale olimpijskie lekkoatletki.
Od lewej: Janusz Szewiński, dyrektor muzeum Sławomir Majcher i prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, podczas uroczystości przekazania do zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki medali olimpijskich Ireny Szewińskiej
Od lewej: Janusz Szewiński, dyrektor muzeum Sławomir Majcher i prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, podczas uroczystości przekazania do zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki medali olimpijskich Ireny SzewińskiejFot.: PAP/Piotr Nowak

Podczas uroczystości przekazania medali dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Sławomir Majcher podkreślił, że o Irenie Szewińskiej należy mówić w czasie teraźniejszym. Powiedział, że jest ona "najjaśniejszą gwiazdą" polskiego sportu.

Mąż lekkoatletki Janusz Szewiński powiedział, że decyzję o przekazaniu medali w depozyt muzeum podjęła rodzina. - Jesteśmy szczęśliwi, że te medale będą prezentowane w muzeum - powiedział.

Irena Szewińska wywalczyła podczas igrzysk olimpijskich 3 złote medale, 2 srebrne oraz 2 brązowe. Lekkoatletka zmarła w 2018 roku.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Irena Szewińska

Odznaczenia państwowe za krzewienie polskiej kultury i historii na Węgrzech

29.06.2021 13:50
Polskie odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury i historii otrzymali w Ambasadzie RP w Budapeszcie dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska i b. szef Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie Janos Tischler.

Sekretarz stanu USA: oczekujemy, że Rosjanie zaprzestaną cyberataków

29.06.2021 14:32
Oczekujemy, że Rosjanie zaprzestaną cyberataków - oświadczył we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica”. Podkreślił, że Stany Zjednoczone odpowiedzą, jeśli Moskwa będzie kontynuować niebezpieczne działania.

W Wiedniu uczczono jubileusz 10-lecia orkiestry "Camerata Polonia"

29.06.2021 15:36
Z udziałem przedstawicieli świata kultury i nauki, Polonii oraz przedstawicieli instytutów kultury skupionych w ramach EUNIC Austria, Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Konsula Generalnego RP zorganizował uroczysty koncert z okazji jubileuszu 10-lecia działającej w Austrii orkiestry kameralnej "Camerata Polonia" - poinformował Instytut Polski w Wiedniu.