Redakcja Polska

Odznaczenia państwowe za krzewienie polskiej kultury i historii na Węgrzech

29.06.2021 13:50
Polskie odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury i historii otrzymali w Ambasadzie RP w Budapeszcie dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska i b. szef Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie Janos Tischler.
Joanna Urbańska i Janos Tischler w towarzystwie ambasadora Jerzego Snopka
Joanna Urbańska i Janos Tischler w towarzystwie ambasadora Jerzego SnopkaŹródło: Twitter/@PLinHungary

Urbańska, która jest autorką wielu pionierskich projektów w zakresie upowszechniania polskiej kultury, a także tłumaczką, została uhonorowana „Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości Polski - Polonia Rediviva", przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za jej wybitne osiągnięcia w rozwijaniu stosunków polsko-węgierskich i krzewieniu polskiej kultury.

Historyk Tischler, który jest autorem licznych książek o historii Polski i stosunkach polsko-węgierskich, został uhonorowany za wybitne zasługi w upamiętnianiu polskiej historii nagrodą "Świadek Historii", przyznaną przez polski Instytut Pamięci Narodowej.

Odznaczenia wręczył w poniedziałek polski ambasador na Węgrzech Jerzy Snopek.


PAP/dad

Wiceminister finansów o repatriacji kapitału: chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski

30.06.2021 09:00
- Chcemy, aby nasz super strzelec Robert Lewandowski i jemu podobni wrócili do Polski – mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów, który na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy przedstawiał rządowy Program Repatriacji Kapitału. Składa się on z szeregu ulg i zwolnień podatkowych, a nawet abolicji podatkowej dla tych, którzy zdecydują się wrócić do kraju wraz z zarobionym kapitałem. Tym wyprowadzonym nielegalnie z Polski również.

80 lat temu zmarł Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i mąż stanu

29.06.2021 11:44
Światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, współtwórca niepodległej Polski zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku. Został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington  

Andrzej Duda w Lublinie: Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał

29.06.2021 12:14
Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał; kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza.