Redakcja Polska

Rosyjska bomba kasetowa spadła na cmentarz wojenny, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskiego

23.03.2022 14:37
Rosyjska bomba kasetowa spadła na cmentarz wojenny w Charkowie, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskiego zamordowani z rozkazu Stalina - poinformował w środę znajdujący się na miejscu zdarzenia reporter PAP Andrzej Lange.
Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Charkowie
Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w CharkowiePAP/Andrzej Lange

- Na cmentarzu widać ślady po wybuchach, pociski trafiły - symbolicznie - w tabliczki z nazwiskami polskich oficerów zamordowanych przez NKWD - poinformował dziennikarz PAP. - Na krzyżach widać ślady po odłamkach, widzimy leje po bombach - dodał.

Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach wzniesiono w latach 1999–2000. Jest to miejsce pochówku ofiar stalinowskiej czystki z lat 1937-38, a także oficerów Wojska Polskiego rozstrzelanych podczas zbrodni katyńskiej w 1940 r.

W lesie pod Charkowem - w pobliżu sanatorium NKWD - w 1940 r. grzebano przywożone ciężarówkami zwłoki polskich oficerów, mordowanych w piwnicach gmachu NKWD w Charkowie. Pierwszy transport wyruszył ze Starobielska do Charkowa w nocy 5/6 kwietnia 1940 r.

Na cmentarzu pochowany jest m.in. dziadek ministra spraw zagranicznych Polski Zbigniewa Raua. 


PAP/dad

Szef ABW przekazał MSZ listę 45 rosyjskich szpiegów. Jest wniosek o wydalenie ich z Polski

23.03.2022 12:05
Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został pilnie wezwany ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew - przekazał Piotr Müller. Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób - oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Szef ABW wnioskuje o ich wydalenie z terytorium Polski. 

Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej Europejskim Drzewem Roku 2022

23.03.2022 12:15
400-letni dąb Dunin, rosnący na skraju Puszczy Białowieskiej w Przybudkach na Podlasiu, zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku – poinformowało stowarzyszenie ekologiczno-kulturalne Klub Gaja, które koordynuje konkurs w Polsce.

Francuski koncern pod naporem krytyki przestał kupować rosyjską ropę naftową

23.03.2022 13:43
TotalEnergies poinformował, że do końca roku przestanie kupować ropę naftową z Rosji - pisze dziennik "New York Times". Francuski koncern paliwowo-energetyczny wskazał, że jest oskarżany o "współudział w zbrodniach wojennych" za to, że kontynuuje współpracę z tym krajem.