Redakcja Polska

Z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu ewakuowano ponad 100 cywilów

02.05.2022 10:30
Poinformowały o tym władze Ukrainy. Ewakuacja była możliwa, dzięki trwającemu 2 doby wstrzymaniu ognia. Zapowiedziano też starania o kolejne akcje ratunkowe.
Prezydent Zełenski: rozpoczęła się ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal
Prezydent Zełenski: rozpoczęła się ewakuacja cywilów z zakładów AzowstalTwitter/verkhovna_rada

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk podkreśliła, że operacja trwała 3 doby. Wśród ponad 100 ewakuowanych są kobiety dzieci i osoby starsze. Jak zaznaczyła, operacja jest kontynuowana i była ona możliwa dzięki staraniom prezydenta Zełenskiego, Sekretarza ONZ Antonio Guterresa i dzięki Czerwonemu Krzyżowi.

Iryna Wereszczuk podkreśliła, że mieszkańcy Mariupola od ponad 50 dni przebywali praktycznie bez jedzenia i wody, ale przez ten czas wierzyli, że będą uratowani.

Z kolei Dawyd Arachamija - przedstawiciel Ukrainy w rozmowach pokojowych poinformował że ewakuacja była możliwa dzięki pierwszemu, trwającemu dwie doby zawieszeniu broni na terenie zakładów. Obecnie, jak dodał, czynione są starania aby ewakuacja była kontynuowana. Wyraził nadzieję na dalszą współpracę z instytucjami międzynarodowymi i ewakuowanie wszystkich, którzy znajdują się w zakładach Azowstal.

Wcześniej informowano, że w oblężonej fabryce metalurgicznej w Mariupolu znajduje się około tysiąca cywilów. Ich ewakuacja nie była możliwa z powodu rosyjskich ostrzałów i bombardowań. Zakładów broni też kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy, którzy zapowiedzieli, że nie złożą broni.

IAR/PP

36 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu

26.04.2022 17:30
Wybuch w Czarnobylu został zakwalifikowany do siódmego, najwyższego stopnia w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES

Marsz Żywych. Prezydent: Holokaust zrodził się z nienawiści, dziś z niej rodzą się zbrodnie na Ukrainie

29.04.2022 16:54
Ponad dwa tysiące młodych osób z całego świata wzięło udział w pochodzie między dawnymi niemieckimi obozami zagłady Auschwitz a Birkenau. Towarzyszyli im byli więźniowie oraz prezydent Andrzej Duda.

Były dowódca NATO: straty wśród rosyjskich generałów nie mają precedensu

02.05.2022 09:15
- Wynikające z "niesamowitego braku kompetencji" straty wśród rosyjskich generałów nie mają precedensu w najnowszej historii - powiedział cytowany w niedzielę przez portal The Hill były naczelny dowódca wojsk NATO w Europie admirał James Stavridis.