Redakcja Polska

Rosyjscy dziennikarze wyrzuceni z Estonii

13.08.2022 12:00
Dziennikarze rosyjskiej gazety „Izwiestia” musieli opuścić Estonię. Władze w Tallinie uznały, że reporterzy zamiast rzetelnie wykonywać swoją pracę, zajmują się „prokremlowską propagandą”.
Audio
  • Rosyjscy dziennikarze wyrzuceni z Estonii [posłuchaj]
Stanisław Żaryn: dziennikarze częścią systemu kłamstwa zarządzanego przez Kreml
Stanisław Żaryn: dziennikarze częścią systemu kłamstwa zarządzanego przez KremlZhenya Voevodina/Shutterstock; gov.pl

Dziennikarce Kseni Sołdatowej i operatorowi Dmitrijowi Timofiejewowi anulowano wizy i zakazano wjazdu do Unii Europejskiej na trzy lata. Dziennikarzy „Izwiestii” zatrzymano wczoraj w pociągu jadącym z Narwy do Tallina. Policja zabrała im telefony i przesłuchała. 

Redakcja „Izwiestii” poinformowała, że jej pracownicy przebywali w Estonii jako turyści, ale nie mogli zignorować ostatnich wydarzeń i postanowili przygotować materiały dotyczące zakazu wydawania wiz Rosjanom oraz demontażu pomnika czołgu T-34 w Narwie. Wcześniej władze w Tallinie podjęły decyzję, że od 18 sierpnia nie będą wydawać wiz obywatelom Rosji i zamykają granicę dla Rosjan, którym wcześniej wydano estońskie wizy. Estonia i Łotwa chcą, aby podobną decyzję podjęły wszystkie kraje Unii Europejskiej.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: propaganda Rosja Estonia

Mija 14 lat od wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w stolicy Gruzji

12.08.2022 16:21
12 sierpnia 2008 roku, od 5 dni gruzińska armia odpierała ataki rosyjskiego najeźdźcy. Od początku gruzińsko - rosyjskiej wojny o Osetię Południową, prezydent Lech Kaczyński apelował do krajów Unii Europejskiej o wsparcie dla Gruzinów. 

Rosja planuje długą wojnę z Ukrainą. ISW: mobilizują swój przemysł obronny

13.08.2022 13:00
Władze Rosji próbują zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, opublikowanym w piątek wieczorem.

Dowództwo Operacyjne "Południe": ukraińskie siły uderzyły w infrastrukturę używaną przez okupanata

13.08.2022 11:11
Ukraińska artyleria uszkodziła most drogowy na zaporze elektrowni wodnej Nowaja Kachowka, na Dnieprze. Most służył Rosjanom do komunikacji drogowej z okupowanym Chersoniem. Przeprawa nie nadaje się do użytkowania.