Redakcja Polska

Anna Fotyga pyta szefa dyplomacji UE o wizy dla Rosjan

22.09.2022 14:37
Europosłanka Anna Fotyga pyta szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella o wizy dla Rosjan. "12 milionów Rosjan posiada ważną wizę Schengen, z którą mogą podróżować po całej Unii Europejskiej. Społeczeństwo rosyjskie musi bezpośrednio odczuć konsekwencje agresji, by wpłynąć na zmianę całego państwa. Rosjanie nie powinni korzystać z przywileju przebywania na terenie Unii" - napisała była szefowa polskiego MSZ-tu. 
Anna Fotyga
Anna FotygaJacek Konecki/PR

Anna Fotyga zapytała Josepa Borrella jakie działania zamierza podjąć, by rosyjskie społeczeństwo, w przeważającej większości popierające zbrodniczą wojnę nie mogło korzystać z przywileju przebywania na terenie Unii. Polska deputowana chce też otrzymać pełne zestawienie ile wiz i jakich kategorii wydały poszczególne państwa od 24 lutego, czyli dnia rosyjskiej napaści na Ukrainę. Zapytała również ilu Rosjan posiada obywatelstwo Unii Europejskiej oraz prawo pobytu.

Swoje pytanie priorytetowe, wymagające odpowiedzi na piśmie, Anna Fotyga zatytułowała "Prowojenna postawa Rosjan, bezpieczeństwo Unii Europejskiej a miliony wydawanych wiz Schengen". W uzasadnieniu napisała, że rosyjska agresja przeciw Ukrainie, okrucieństwo wobec cywili, masowe groby wypełnione ciałami torturowanych Ukraińców, ideologia usprawiedliwiająca dokonane zbrodnie, przywodzą na myśl najczarniejsze karty XX wieku. Podkreśliła, że postawa Zachodu wobec szykującej się otwarcie do wojny Rosji była pełna błędów i naiwności.

Fotyga dodała, że i teraz, mimo bezprecedensowej solidarności i wsparcia dla Ukrainy, polityka niektórych stolic i Unii Europejskiej, wciąż nie jest wolna od błędów. Jednym z nich, jak napisała, jest próba przedstawienia agresji Rosji jako "wojny Putina". "Pomija się, że agresję wspiera 80 procent społeczeństwa, a przechwycone rozmowy rosyjskich żołnierzy dowodzą, że duża część Rosjan akceptuje przemoc i zbrodnie. Także na terenie Unii Europejskiej rosyjscy turyści, rezydenci, sportowcy, studenci, ludzie kultury, dopuszczają się agresji wobec Ukraińców oraz prowokacyjnie demonstrują wsparcie dla wojny" - argumentowała Anna Fotyga.

Eurodeputowana przypomniała, że dlatego od 24 lutego Polska drastycznie ograniczyła wydawanie wiz dla Rosjan, wystawiając przeważnie wizy humanitarne, od 20 września, wraz z państwami bałtyckimi, wprowadziła dodatkowe środki ograniczając.


IAR/dad

TVP Info ujawniła list Tuska do Putina. "Szokujące słowa, ale oddające istotę polityki PO"

22.09.2022 11:30
Redakcja programu "Jedziemy" ujawniła nieznany dotąd list Donalda Tuska do Władimira Putina z czerwca 2008 r. Opublikowano też treść innego dokumentu, z którym ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pojechał do Moskwy na spotkanie z Siergiejem Ławrowem. W dokumentach pojawiły się między innymi odwołania do czasów rozbiorów Polski i do cara. List skomentował Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. - Szokujące słowa - mówił w TVP INFO. 

Rosjanie uciekają przed poborem. Fińska straż graniczna potwierdza kolejki na granicy

22.09.2022 13:07
Coraz więcej Rosjan próbuje przedostać się do Finlandii. Wzmożony ruch na przejściach granicznych rozpoczął się w nocy ze środy na czwartek; tworzą się ponad stumetrowe kolejki samochodów – przekazała w czwartek fińska straż graniczna. W środę prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w kraju częściową mobilizację.

Z inicjatywy MSZ już po raz siódmy gościmy w Polsce młodą kadrę kolumbijskich sportowców

22.09.2022 13:46
W tych dniach przebywa w Polsce grupa kilkunastu dziewcząt grających w halową piłkę nożną z departamentu Tolima w centralno-zachodniej Kolumbii. Z młodymi sportsmenkami na Stadionie Legii Warszawa spotkał się Szef Służby Zagranicznej, prof. Arkady Rzegocki.