Polskie Radio
Section05
Strefa Schengen

Dr Bonikowska: zasadnym jest skoordynowane otwieranie zewnętrznych granic Schengen

Według rekomendacji Komisji Europejskiej państwa członkowskie Strefy Schengen powinny w lipcu otworzyć swoje granice zewnętrzne wobec obywateli 15 państw uznanych za "epidemicznie bezpieczne". Ale najpierw Węgry, a teraz Belgia, uważają, że to przedwczesne i zapowiadają, że granic nie otworzą. Również Grecja postanowiła nie wdrażać otwarcia granic wobec obywateli państw z oficjalnej unijnej listy. Jak obecnie wygląda unijna rekomendacja otwierania granic? 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Niemcy Angela Merkel Strefa Schengen Parlament Europejski WHO USA

Dr Bonikowska: KE zależy na tym, aby państwa członkowskie otworzyły granice w tym samym czasie

- Granice przywraca się w sposób nieskoordynowany, każde pojedyncze państwo podejmuje decyzje samodzielnie. Komisji Europejskiej zależy na tym, żeby granice zniknęły i znów można było się przemieszczać i żebyśmy mogli to zrobić mniej więcej w tym samym czasie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Strefa Schengen Francja Ukraina Petro Poroszenko Michał Strzałkowski

Prof. Zaleśny: przez koronawirusa z giełd wyparował bilion dolarów

- W ostatnich miesiącach w związku z koronawirusem z giełd wyparowało około biliona dolarów. W skali świata jest to zdarzenie bez precedensu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny z Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej przyznał, że "realna sprawczość ws. koronawirusa leży nie w rękach UE, lecz państw narodowych, które mają władze, środki, ludzi i wspólnotę". Wpływ epidemii na kampanię wyborczą komentował także Karol Gac, publicysta Do Rzeczy.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus gospodarka chin Unia Europejska migracja Strefa Schengen Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Karol Gac

Dr Krzysztof Liedel: przepisy dotyczące strefy Schengen wykorzystywane politycznie

Europoseł PiS Tomasz Poręba zapowiedział, że będą interwencje na poziomie dyplomatycznym w sprawie wydania przez Belgię wizy wjazdowej Ludmile Kozłowskiej. Prezes Fundacji Otwarty Dialog w połowie ubiegłego miesiąca na wniosek polskich władz została deportowana z terenu Unii Europejskiej na Ukrainę. Do tematu odniósł sie dr Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Fundacja Otwarty Dialog Niemcy Belgia Unia Europejska Strefa Schengen

Publicysta: wotum nieufności Niemiec wobec polskiego rządu

Ludmiła Kozłowska wystąpiła w czwartek w Bundestagu. Podczas wysłuchania mówiła m.in. o swoim wydaleniu z Polski i UE oraz o domniemanym rozkładzie demokracji w Polsce i na Węgrzech. – To w pewnym sensie wotum nieufności Niemiec wobec polskich służb i rządu, nie tyle przez państwo niemieckie, ile przez afiliacje wysłane w kierunku Warszawy pośrednio przez naszego sąsiada. To bardzo niepokojąca sytuacja – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta "Do Rzeczy” i "Wirtualnej Polski”.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja Otwarty Dialog Strefa Schengen Niemcy