Polskie Radio
Section05
Strefa Schengen

Miller straszy wyrzuceniem Polski z Schengen. Jaki: kiedyś pisali do Moskwy, a teraz do UE

Leszek Miller, który niedawno wraz z Markiem Belką i Włodzimierzem Cimoszewiczem, skierował list do szefowej Komisji Europejskiej w sprawie rzekomej afery wizowej, teraz starszy Polaków wyrzuceniem Polski ze strefy Schengen. Na słowa byłego premiera odpowiedział europoseł PiS Patryk Jaki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Patryk Jaki Leszek Miller Komisja Europejska Unia Europejska Strefa Schengen wizy wiza

Opozycja planuje wyprowadzić Polskę ze strefy Schengen? Biedroń: radzę poszukać paszportu

Politycy opozycji apelują na forum Unii Europejskiej o dyskusję w sprawie wiz, o których głośno jest w ostatnich dniach w polskiej przestrzeni publicznej. Wśród rozmów na ten temat przewija się wątek wykluczenia Polski ze strefy Schengen. Podczas jednej z konferencji wspomniał o tym Donald Tusk. Więcej szczegółów przytoczył z kolei Robert Biedroń. Czyżby był to plan opozycji na koniec kampanii wyborczej?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Strefa Schengen opozycja Platforma Obywatelska lewica Robert Biedroń Donald Tusk Róża Thun Marek Miller Marek Belka Włodzimierz Cimoszewicz Unia Europejska koalicja obywatelska polityka wiza wizy kampania wyborcza paszport granica

Fala imigrantów w Europie, to głównie kierunek bałkański. Wąsik: strefa Schengen musi być wzmocniona

Fala imigrantów, która pojawia się pod Berlinem to jest głównie kierunek bałkański. Kierunek białoruski to jest naprawdę nieduży procent, jeżeli nie promil - ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W jego ocenie problem nielegalnych migrantów w Europie jest ogromny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA uchodźcy migracja Strefa Schengen Bałkany Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Błędna polityka migracyjna Niemiec. Szynkowski vel Sęk: nie zamierzamy ponosić jej kosztów

Zdecydowanie odrzucamy próby narzucania obowiązkowego mechanizmu relokacji; nie zamierzamy ponosić kosztów niemieckich błędów popełnionych w polityce migracyjnej, ani wspierać tego rodzaju szkodliwych pomysłów forsowanych przez Berlin - mówił minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk komentując wypowiedź Olafa Scholza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szymon szynkowski vel sęk migracja imigranci w Europie Niemcy kryzys migracyjny Strefa Schengen

Coraz więcej cudzoziemców wykorzystuje procedurę uchodźczą. Usiłują dostać się do strefy Schengen

Coraz więcej cudzoziemców wykorzystuje procedury ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP wyłącznie na potrzeby uzyskania dostępu do państw obszaru Schengen bez rzeczywistej potrzeby uzyskania takiej formy ochrony - oceniła rzeczniczka SG por. Anna Michalska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie migracja Strefa Schengen

Afera z udziałem Ursuli von der Leyen. Wyciekło nagranie. "Musicie wymyślić, jak obejść zasady"

W Bułgarii szeroko omawiany jest skandal, w który uwikłana jest przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ujrzał on światło dzienne po tym, jak Radostin Wasilew, deputowany partii "Kontynuujemy Zmiany", ujawnił nagranie z rozmów między przedstawicielami swojego ugrupowania i członkami partii GERB Bojko Borisowa - pojawił się w nim budzący kontrowersje wątek z szefową KE.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska Strefa Schengen strefa euro Europa ŚWIAT

Jak bezpiecznie i zgodnie z prawem przekraczać granice?

W ten dzień biblijni Trzej Królowie zakończyli swoją wędrówkę. Na pewno przekraczali po drodze różne granice. Dlatego dzisiaj w "Bezpiecznej jedynce" skupiliśmy się na bezpiecznym, zgodnym z prawem i bezstresowym przekraczaniem granic przez polskich obywateli. 
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna granica prawo bezpieczeństwo kierowcy samochody Unia Europejska Strefa Schengen Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn Ukraina Białoruś

Chorwacja z euro i w Schengen. Ekspert: premier Plenković skoncentrował się na tych dwóch celach

1 stycznia Chorwacja przyjęła walutę euro, a także stała się członkiem strefy Schengen. - Chorwaci uważają, że w ten sposób zakończyli proces integracji europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jan Muś, analityk Instytutu Europy Środkowej. Co to oznacza dla Chorwatów?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Paweł Behrendt Chorwacja strefa euro Strefa Schengen Unia Europejska Jan Muś Andrej Plenković Europa

Chorwacja w strefie Schengen. Szefowa KE: swobodne podróże przyniosą namacalne skutki

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że przystąpienie Chorwacji do strefy Schengen i przyjęcie euro to historyczne wydarzenie zarówno dla tego kraju jak i dla Unii. Politycy spotkali się na granicy słoweńsko-chorwackiej, aby uczcić zniesienie granic i zastąpienie narodowej waluty wspólną walutą europejską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Chorwacja Unia Europejska Strefa Schengen Ursula von der Leyen