Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: Kreml deprecjonuje działania Polski ws. wzmacniania granicy z Rosją

03.11.2022 20:47
Rosyjska propaganda zareagowała na decyzję władz polskich w sprawie budowy fizycznej i elektronicznej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim – przekazał w czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn
Stanisław ŻarynPAP/Mateusz Marek

"Rosyjska propaganda zareagowała na decyzję władz RP dot. wzmocnienia ochrony granicy z Rosją. Kreml podejmuje działania mające na celu deprecjonowanie decyzji o wzmocnieniu ochrony granicy Polski z Rosją" – czytamy we wpisie na Twitterze.

Minister wymienił główne tezy propagandy Rosji: "Rosja nikomu nie zagraża, bariera nie ma sensu; działania Rządu RP to populizm; bariera jest po to, żeby Polacy nie uciekali do Rosji; to przykład "stawiania murów", co jest "głupotą"; decyzja PL szkodzi naturze, bariera to przejaw rusofobii".

Stanisław Żaryn przypomniał, że "budowa zapory na granicy z Białorusią także była przedmiotem ataków informacyjnych inspirowanych przez Kreml, które skupiały się na rzekomym braku podstaw do odgradzania się od BLR i negatywnym wpływie bariery na przyrodę".

W środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Przekazał, że będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Jak zaznaczył, będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.

Według SG pierwsze prace przy budowie tymczasowej zapory składającej się z trzech rzędów drutu ostrzowego prowadzone są od środy w okolicy Wisztyńca, przy trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy.


PAP/ho

Paweł Jabłoński: scenariusz białoruski może się powtórzyć na granicy z obwodem kaliningradzkim

03.11.2022 12:43
Scenariusz, który miał miejsce w zeszłym roku na granicy z Białorusią, może się powtórzyć na północy naszego kraju przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Nie wykluczamy niczego, Rosja jest zdolna do bardzo różnych działań - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Ośrodek dzierżawiony przez ambasadę rosyjską przejęty przez Lasy Państwowe

03.11.2022 13:25
Ośrodek dzierżawiony przez ambasadę rosyjską nad Zalewem Zegrzyńskim został przejęty przez Lasy Państwowe - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że po inwentaryzacji i ocenie biegłych zaproponowane zostanie nowe zagospodarowania terenu.

Niemcy podatni na rosyjską propagandę? Wyniki badań nie dają złudzeń

03.11.2022 14:14
Z badania przeprowadzonego przez Centrum Monitorowania, Analiz i Strategii (Cemas) wynika, że prorosyjskie teorie spiskowe znajdują w Niemczech coraz więcej zwolenników. Od kwietnia znacząco wzrosła aprobata dla treści propagandowych, uzasadniających agresję Rosji na Ukrainę, co jest szczególnie widoczne w przypadku wschodniej części Niemiec.