Redakcja Polska

"Jerusalem post": Iran transportuje drony do Rosji czterema liniami lotniczymi i drogą morską

05.11.2022 13:14
Izraelski dziennik "Jerusalem post" podał w sobotę, że Iran transportuje drony do Rosji czterema liniami lotniczymi i drogą morską, przez Morze Kaspijskie i innymi szlakami, na statkach należących do firm powiązanych z Korpusem Strażników Rewolucji.
Iran przyznał po raz pierwszy, że dostarczył Rosji drony
Iran przyznał po raz pierwszy, że dostarczył Rosji drony​shutterstock/fifg

Linie lotnicze, które transportują drony do Rosji to państwowy Iran Air, należący do Korpusu Strażników Rewolucji Puya Air, Saha Airlines - linie stanowiące część irańskich sił powietrznych i prywatny przewoźnik Mahan Air, który był objęty sankcjami amerykańskiego ministerstwa finansów - pisze "JP".

We wtorek wywiad wojskowy Ukrainy poinformował, że na początku listopada Iran przekaże Rosji 200 dronów bojowych typu Shahed-136, Mohajer-6 i Arash-2. Do Rosji mają one dotrzeć w częściach i tam zostaną złożone. Rosjanie mają je też przemalować i nanieść swoje oznaczenia, m.in. Gerań-2 na drony Shahed-136.

Wywiad sił zbrojnych Ukrainy wydał też komunikat, w którym zwrócił się o dostarczanie informacji na temat dostaw irańskiej broni do Rosji. "Prosimy o przekazywanie wszelkich informacji, które pomogą nam ustalić logistyczne szlaki dostaw (...) i zidentyfikować osoby odpowiedzialne za te dostawy" - głosi oświadczenie, cytowane przez izraelski dziennik.

Od 13 września, kiedy Rosjanie po raz pierwszy zastosowali przeciwko Ukrainie drony kamikadze, Siły Obrony zestrzeliły ponad 300 takich bezzałogowców – podał we wtorek ukraiński wywiad wojskowy. 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Rosja Iran

Muzeum Podlaskie szuka pamiątek związanych z bł. księdzem Popiełuszką i jego czasami

05.11.2022 11:34
Pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką i czasami, w których żył - szuka i zachęca do przekazywania Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Pamiątki znajdą się w muzeum ks. Popiełuszki, które powstaje w jego rodzinnej wsi, w Okopach na Podlasiu.

Mimo trudnej sytuacji na Wschodzie odbędzie się konkurs recytatorski "Kresy"

05.11.2022 12:22
Mimo trudnej sytuacji politycznej na Wschodzie: na Białorusi, wojny w Ukrainie, sytuacji w Rosji, w różnej formule, ale odbędzie się tam tegoroczna edycja Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z zagranicy 'Kresy". Finały odbędą się w dniach 5-10 grudnia w Białymstoku - podała Wspólnota Polska.