Redakcja Polska

Kolejne setki ochotników rozpoczną służbę w WOT. Wicepremier Błaszczak: to wyraz patriotyzmu i miłości do ojczyzny

03.12.2022 16:00
W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wstępują osoby, które jesienią przeszły 16-dniowe szkolenie podstawowe i zdecydowały się zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej.
Audio
  • Rzecznik dowództwa WOT kapitan Witold Sura podkreśla, że dla nowych żołnierzy złożenie przysięgi to bardzo uroczysty moment [posłuchaj]
Błaszczak: prawie 900 ochotników rozpocznie w ten weekend służbę w WOT
Błaszczak: prawie 900 ochotników rozpocznie w ten weekend służbę w WOTTwitter/MON

Szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak informuje we wpisie na Twitterze, że prawie dziewięciuset ochotników złoży w ten weekend przysięgę wojskową i rozpocznie służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

"Służba w szeregach Wojska Polskiego to wyraz patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Bardzo dziękuję za tę postawę. Liczne i wyposażone w nowoczesny sprzęt wojsko to silna i bezpieczna"- napisał minister Mariusz Błaszczak. 

Dziś i jutro wojskowe przysięgi odbędą się dziś i jutro w trzynastu brygadach obrony terytorialnej. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wstąpią osoby, które jesienią przeszły 16-dniowe szkolenie podstawowe i zdecydowały się zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej.

Rzecznik dowództwa WOT kapitan Witold Sura podkreśla, że dla nowych żołnierzy złożenie przysięgi to bardzo uroczysty moment. W ten weekend pełnoprawnymi żołnierzami zostanie prawie 900 ochotników. Reprezentują takie zawody jak lekarze, pielęgniarki, informatycy, budowlańcy i nauczyciele. 

Dziś przysięgi odbędą się w jednostkach w Białymstoku, Ciechanowie, Książenicach, Bytowie, Kutnie, Tarnowie, Koninie, Skoczowie, Choszcznie oraz Świdnicy. W szeregi podlaskiej brygady wstąpią przedstawiciele dość rzadkich zawodów. Terytorialsami zostaną między innymi sędzia zawodów jeździeckich, pilot samolotów pasażerskich oraz stypendysta ministerialnego programu dla twórców łazików marsjańskich.

Jutro słowa wojskowej roty wypowiedzą ochotnicy z Dębicy, Kielc i Wojsławic.

PAP/IAR/ks

Polska z najsilniejszą armią w Unii Europejskiej? Politico nie ma wątpliwości

21.11.2022 11:21
W ocenie portalu "Politico" decyzje polskich władz sprawiają, iż nasz kraj może mieć wkrótce najpotężniejszą armię lądową w Unii Europejskiej. "Kiedy w zeszłym tygodniu zabłąkany pocisk wylądował w przy granicy, zabijając dwie osoby, niektórzy przywódcy europejscy martwili się w równym stopniu reakcją prawicowego rządu Polski, jak i możliwością, że to celowe uderzenie Rosji" – pisze "Politico".

Załogi polskich Abramsów przechodzą chrzest bojowy

23.11.2022 14:16
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie załogi po raz pierwszy strzelały z amerykańskich czołgów Abrams. "Strzelecki chrzest bojowy" - jak wskazało dowództwo - odbył się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Patrioty z Niemiec na Ukrainę? Morawiecki: dobra propozycja dla ochrony pogranicza polsko-ukraińskiego

24.11.2022 12:35
To dobra propozycja dla ochrony pogranicza Polski i Ukrainy; robimy wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki o propozycji strony polskiej dotyczącej przekazania niemieckich wyrzutni Patriot Ukrainie.