Redakcja Polska

Załogi polskich Abramsów przechodzą chrzest bojowy

23.11.2022 14:16
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie załogi po raz pierwszy strzelały z amerykańskich czołgów Abrams. "Strzelecki chrzest bojowy" - jak wskazało dowództwo - odbył się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Polskie załogi po raz pierwszy ćwiczyły strzelanie na Abramsach
Polskie załogi po raz pierwszy ćwiczyły strzelanie na AbramsachDowództwo Generalne @DGeneralneRSZ · 5 g.

"Pierwszym zadaniem ogniowym było wykonanie strzału technicznego oraz LFAST, czyli Live-Fire Accuracy Screening Test (skalowanie armaty czołgu)" - przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych na Twitterze.

Zakup Abramsów to jeden z kluczowych elementów modernizacji i rozbudowy Wojska Polskiego. W kwietniu ministerstwo obrony narodowej podpisało kontrakt na 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3, dostawy przewidziano na lata 2025-26. Sprzęt bojowy trafi na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Zadaniem tych czołgów i konsekwencją tego, że polskie władze rozwijają Wojsko Polskie, jest odstraszenie ewentualnego agresora. Czołgi M1 Abrams korzystają z innej amunicji niż wykorzystywana dotychczas przez Wojsko Polskie. Wyposażone są w gładkolufową armatę kalibru 120 milimetrów, a ich uderzenia są bardzo celne.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Abrams wojsko

Boris Johnson w CNN: Francja zaprzeczała atakowi Rosji na Ukrainę, a Niemcy wolałyby, by Kijów szybko się poddał

23.11.2022 10:28
Były brytyjski premier Boris Johnson stwierdził w wywiadzie dla portugalskiej edycji CNN, że Francja "zaprzeczała", by możliwa była inwazja Rosji na Ukrainę, a także oskarżył rząd Niemiec o to, że był zwolennikiem szybkiej ukraińskiej porażki w konflikcie. Ocenił też, że Zełenski jest "absolutnie wybitnym" przywódcą. "Myślę, że historia tego konfliktu byłaby zupełnie inna, gdyby go tam nie było" - zaznaczył były szef brytyjskiego rządu.

Parlament Europejski uznał Rosję za "państwowego sponsora terroryzmu"

23.11.2022 12:40
Parlament Europejski uznał Rosję za "państwowego sponsora terroryzmu". Europosłowie przegłosowali rezolucję w tej sprawie. Był to efekt porozumienia wielu różnych grup politycznych - od konserwatystów i ludowców po liberałów i socjaldemokratów. W dokumencie jest też mowa o wybuchu rakiety w Przewodowie.

Na Zamku Ujazdowskim w Warszawie poznaliśmy laureatów Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego

23.11.2022 13:02
Joanna Lubecka, Andrzej Brzeziecki i Tomaš Forro to laureaci 2. edycji wydarzenia. Nagrodę przyznano w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny oraz nagroda specjalna.