Redakcja Polska

Rosjanin podejrzany o szpiegostwo wpisany na listę sankcyjną MSWiA

13.01.2023 12:31
Rosjanin podejrzany o szpiegostwo został wpisany na listę sankcyjną MSWiA. Na wniosek SKW zostały zamrożone środki finansowe jego i powiązanych z nim spółek. Rosjanin od lat mieszka w Polsce. Został zatrzymany w kwietniu - wyjaśnił PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
ABW zatrzymało kolejnego szpiega
ABW zatrzymało kolejnego szpiegaForum/Kacper Pempel

Igor P. został umieszczony na liście sankcyjnej na wniosek Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Na terenie Polski i Rosji prowadził działalność gospodarczą w zakresie spedycji międzynarodowej na kierunkach Unia Europejska - Federacja Rosyjska - Unia Europejska.

Oprócz niego na liście znalazły się cztery spółki, których jest współwłaścicielem lub właścicielem. To ARENA SP. z o.o., VAN BERG SP. z o.o. i BALTIC SPORT TRADE Sp. z o.o. z siedzibami w Gdyni oraz spółka OOO ATM z siedzibą w Kaliningradzie.

Zastępca ministra koordynatora służb przekazał w czwartek PAP, że wpisany na listę obywatel Federacji Rosyjskiej został zatrzymany w kwietniu ubiegłego roku przez Żandarmerię Wojskową w związku z informacjami zebranymi przez SKW.

Szpiegował na rzecz Rosjan

- Dowody zebrane przez SKW, a później Żandarmerię Wojskową wskazują, że mężczyzna jest zaangażowany w działalność szpiegowską na rzecz Federacji Rosyjskiej. Takie zarzuty usłyszał w śledztwie, które toczy się w prokuraturze, zaś zgodnie z decyzją sądu został aresztowany i w areszcie oczekuje na zakończenie śledztwa, a później - mam nadzieję - szybki proces - powiedział Żaryn.

Jak zaznaczył, z rozpoznania służb wynika, że podejrzany działał w celu gromadzenia informacji dotyczących gotowości bojowej Sił Zbrojnych, a także wojsk NATO w Polsce. - To informacje nie tylko krytyczne dla naszego państwa, ale w chwili obecnej również wrażliwe i istotne dla całego NATO - zauważył sekretarz stanu.

Wpisu na listę sankcyjną i zamrożenia aktywów Rosjanina - jak tłumaczył - dokonano po to, aby jego działalność gospodarczo-finansowa w żaden sposób nie zasilała budżetu rosyjskiego i nie finansowała wojny. - To są działania, do których polskie MSWiA zostało upoważnione na podstawie ustawy przyjętej w zeszłym roku - przypomniał Żaryn.

Przykrywka międzynarodowego biznesmena 

Szef SKW w uzasadnieniu wniosku o wpis na listę napisał, że Igor P. w Polsce przebywa od 2003 roku. W 2009 roku otrzymał status rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich na podstawie karty pobytu. Według szefa kontrwywiadu wykreowana przez Rosjanina pozycja międzynarodowego biznesmena oraz realizowane przez niego hobby ukierunkowane na uczestnictwo w wydarzeniach z obszaru rekonstrukcji historycznych pozwoliły mu na uwiarygodnienie się na obszarze RP, UE oraz Strefy Schengen.

W uzasadnieniu czytamy też, że podejrzany uczestniczył w obrocie technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a osobom fizycznym z Federacji Rosyjskiej dostarczał towary podwójnego zastosowania, czyli takie, które mogą służyć zarówno do celów cywilnych, jak i militarnych.

53-letni Rosjanin i związane z nim spółki na liście sankcyjnej prowadzonej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zostały umieszczone w środę. Zastosowane wobec podejrzanego kroki to zamrożenie wszystkich jego środków finansowych i zasobów gospodarczych, zakaz udostępniania mu jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych, a także zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie tych sankcji.

Lista sankcyjna funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Polskie sankcje stanowią uzupełnienie rozwiązań unijnych, których zgodnie z ustawą nie mogą powielać.

PAP/dad

Piłowali zęby, wyrywali paznokcie. Bestialskie tortury Rosjan na Ukraińcach w Charkowie

12.01.2023 17:45
Podczas rosyjskiej okupacji najeźdźcy torturowali mieszkańców obwodu charkowskiego, spiłowując im zęby pilnikiem i wyrywając paznokcie; odnotowano też przypadki przemocy seksualnej - poinformował w czwartek komendant policji Charkowszczyzny Wołodymyr Tymoszko, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Respektujemy suwerenne decyzje". John Kirby o planach przekazania polskich czołgów Ukrainie

13.01.2023 09:31
- Niektóre elementy uzbrojenia mogą pochodzić z innych krajów, co może być lepsze dla Ukraińców bo mogą je dostać szybciej albo szybciej się przeszkolić - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby, pytany przez korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego, czy USA dołączą do koalicji na rzecz przekazania czołgów Ukrainie. Jednocześnie nie wykluczył, że USA przekażą Ukrainie czołgi w przyszłości.

Dostawy broni na Ukrainę. Rosyjski propagandysta chce za to ataku na Polskę [WIDEO]

13.01.2023 10:22
Zapowiedź zachodnich państw w sprawie kolejnych dostaw broni na Ukrainę rozwścieczyła naczelnego rosyjskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Jak podkreślił w tamtejszej telewizji Rosja powinna za to zaatakować Polskę. Co więcej w jego ocenie powinna też uderzyć we Francję i Wielką Brytanię.