Redakcja Polska

Prigożyn ogłasza zajęcie Sołedaru. "Reklamuje Grupę Wagnera"

15.01.2023 13:05
Jewgienij Prigożyn nadal próbuje wykorzystać rolę swojej Grupy Wagnera w walkach o Sołedar - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną komentując nagranie wideo opublikowane przez Prigożyna i zrobione - według niego - w zajętym ukraińskim Sołedarze.
ISW: Prigożyn publikując nagrania o zajęciu Sołedaru reklamuje Grupę Wagnera
ISW: Prigożyn publikując nagrania o zajęciu Sołedaru reklamuje Grupę WagneraNexta/Twitter

Podkreślając rolę najemników z Grupy Wagnera w walkach o miasto Prigożyn chce "podnieść swoją rangę polityczną i pośrednio skrytykować regularną armię rosyjską" - oceniają analitycy. Komentują w ten sposób nagranie wideo, które Prigożyn opublikował sfilmowane według niego w Sołedarze.

Pojawia się w nim dowódca, który - jak twierdzi Prigożyn - kierował zajęciem miasta. Analitycy oceniają ten film jako element zabiegów Prigożyna o wzmocnienie roli Grupy Wagnera, jak i jego osobistej roli, w wojnie na Ukrainie. "Siły ukraińskie prawdopodobnie nie utrzymują pozycji w Sołedarze, mimo twierdzeń strony ukraińskiej z 14 stycznia" - oceniają analitycy.

Wskazują, że również doniesienia na temat sytuacji w miejscowościach wokół Sołedaru są sprzeczne. Ukraiński Sztab Generalny twierdzi, iż siły ukraińskie odparły ataki na miejscowości: Sil, Rozdoliwka i Krasna Hora. Rojanie twierdzą zaś, że zajęli stację kolejową w miejscowości Sil i niemal całkowicie zajęli Krasną Horę.


PAP/dad

Ukraińska armia: pocisk, który trafił w blok w Dnieprze był poza zasięgiem obrony powietrznej

15.01.2023 09:54
Ukraina nie dysponuje bronią zdolną do strącania pocisków Ch-22, użytych przez Rosjan do sobotnich ostrzałów m.in. miasta Dniepr - poinformowała armia ukraińska w nocy z soboty na niedzielę. W Dnieprze zginęło 21 mieszkańców bloku, w który uderzył taki pocisk.

Sondaż: 57 proc. badanych za wypłatą Polsce przez Niemcy odszkodowań za szkody wojenne

15.01.2023 11:47
57 proc. badanych uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowania za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II wojny światowej. Przeciwnego zdania jest 19 proc. respondentów – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Negatywy sprzed 50 lat znalezione w Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska w Warszawie

15.01.2023 12:06
Pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie znaleźli około 500 negatywów z lat 60. i 70. Teraz szukają sfotografowanych osób.