Redakcja Polska

Naczelny dowódca wojsk Ukrainy gen. Załużny dostał w spadku milion dolarów. Oddał go armii

25.01.2023 10:39
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny otrzymał spadek w wysokości 1 mln USD od obywatela Stanów Zjednoczonych o ukraińskich korzeniach; całą sumę dowódca przekazał na rzecz armii ukraińskiej - podała w środę agencja Interfax-Ukraina.
Generał Wałerij Załużny
Generał Wałerij ZałużnyŹródło fot.: President.gov.ua

Agencja powołuje się na doniesienia dziennika "New York Times", któremu o przekazaniu spadku opowiedziała rodzina darczyńcy, Hryhorija Stepanca. Załużny przekazał te fundusze armii w styczniu br.

Służby prasowe armii ukraińskiej potwierdziły, że generał "przekazał całą sumę na specjalny rachunek w Narodowym Banku Ukrainy służący do zbiórki środków na potrzeby armii". Dokument bankowy o przelewie dla armii datowany jest na 5 stycznia.

"Całe swoje życie poświęciłem siłom zbrojnym i nie miałem wątpliwości, co zrobić ze spadkiem. Jest jasne, że ostatnią wolą pana Hryhorija było to, aby w mojej osobie wesprzeć wojsko ukraińskie. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają Siłom Zbrojnym Ukrainy, jestem też wdzięczny mojej rodzinie za zrozumienie" - cytuje oświadczenie Załużnego Ukrainska Prawda.

Portal informuje, że Hryhorij Stepanec pochodził z Winnicy, był matematykiem i chemikiem, znał kilka języków. W latach ZSRR, gdy pracował w instytucie naukowym w Moskwie, podpisał list w obronie dysydentów i został zwolniony z pracy. Nie pozwalano mu na wyjazd z ZSRR i wyemigrował dopiero za rządów Michaiła Gorbaczowa. Trafił do USA w 1989 roku i zaczął pracować w koncernie Microsoft, dla którego opracował jeden z patentów, wspólnie z innym programistą.

Według "New York Timesa" Ukraińcy - zwykli obywatele i firmy - przekazali na potrzeby swej armii w 2022 roku równowartość łącznie 500 mln USD.


PAP/dad

Polska wystąpiła o zgodę Niemiec na wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę

24.01.2023 12:45
Polska zawnioskowała do Niemiec o zgodę na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie - poinformował szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. "Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji przekazującej czołgi" - podkreślił szef MON w mediach społecznościowych. 

Ukraińcy bez prądu i ogrzewania. Caritas Polska otwiera kilkanaście Punktów Nadziei

24.01.2023 15:58
Wobec krytycznej sytuacji energetycznej na Ukrainie Caritas otwiera 18 Punktów Nadziei w największych miastach, m.in w Odessie, Mikołajowie, Chersoniu, gdzie szczególnie trudno przetrwać bez centralnego ogrzewania i urządzeń elektrycznych.

Decyzja ws. czołgów dla Ukrainy zapadła. Media: Niemcy wyślą leopardy

25.01.2023 09:25
Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi. W grę wchodzi co najmniej jedna kompania Leopardów 2A6 - informuje portal. Ponad to rząd niemiecki chce zezwolić na eksport Leopardów, które są własnością innych państw, np. Polski.