Redakcja Polska

Rosjanie aresztowali kolejnych kilkudziesięciu Tatarów krymskich

29.01.2023 09:27
Zarzucają im wspieranie działalności dywersyjnej na rzecz Ukrainy. Przewodniczący miejscowego Medżlisu Refat Czubarow poinformował, że seria aresztowań rozpoczęła się tydzień temu.
Audio
  • Rosjanie aresztowali kolejnych kilkudziesięciu Tatarów krymskich [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneWojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Przewodniczący miejscowego Medżlisu Refat Czubarow poinformował, że seria aresztowań rozpoczęła się tydzień temu, kiedy Rosjanie przeprowadzili masowe rewizje i aresztowania w domach krymskich Tatarów w rejonie dżankojskim.
"Rosyjska służba bezpieczeństwa oskarżyła sześciu naszych obywateli o terroryzm. Rosjanie twierdzą, że zatrzymani wykonywali zadania na zlecenie ukraińskich służb specjalnych i prowadzili działania dywersyjne. Grożą im wysokie wyroki - od 14 do 19 lat więzienia" - powiedział Refat Czubarow. 

Wczoraj do aresztu trafili kolejni przedstawiciele społeczności tatarskiej, którzy demonstrowali przed sądem w Symferopolu, gdzie toczyła się rozprawa zatrzymanych wcześniej Tatarów. "Zatrzymano trzydziestu czterech spośród protestujących. Dziś zdecydowano, że za demonstrowanie niezadowolenia z działań sądu zostaną aresztowani na 10 do 15 dni" - powiedział Refat Czubarow.

Rejon dżankojski na północy Krymu Rosjanie przekształcili w wielki skład sprzętu i materiałów wojskowych. Sprzęt i ludzie są stamtąd przerzucani na inne okupowane tereny.

IAR/ks

Zbigniew Rau w "Avvenire": Polacy są szczególnie uwrażliwieni na kwestie wolności religii i przekonań

22.08.2022 11:40
Szef MSZ Zbigniew Rau napisał w artykule opublikowanym przez katolicki włoski dziennik "Avvenire", że Polacy są szczególnie uwrażliwieni na kwestie wolności religii i przekonań. Tekst ukazał się w związku z przypadającym w poniedziałek Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania.

Rosyjskiej armii brakuje żołnierzy? Przed wcieleniem do wojska uciekają także Ukraińcy z okupowanych terenów

29.09.2022 12:00
Portal France24 podał, że mężczyźni uciekają z okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy, w obawie przed możliwym przymusowym wcieleniem do rosyjskiego wojska.

Rosjanie nasilają represje na okupowanym Krymie

21.12.2022 10:03
Żołnierze i siły bezpieczeństwa przeprowadzają masowe przeszukania w wioskach, gdzie mieszkają Tatarzy krymscy i aresztują ich pod byle pretekstem