Redakcja Polska

Rosyjskiej armii brakuje żołnierzy? Przed wcieleniem do wojska uciekają także Ukraińcy z okupowanych terenów

29.09.2022 12:00
Portal France24 podał, że mężczyźni uciekają z okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy, w obawie przed możliwym przymusowym wcieleniem do rosyjskiego wojska.
Media: mężczyźni uciekają z południa Ukrainy przed wcieleniem do rosyjskiej armii
Media: mężczyźni uciekają z południa Ukrainy przed wcieleniem do rosyjskiej armiiPAP/EPA/YURI KOCHETKOV

- Już zabierają tam ludzi w wieku od 18 do 35 lat. Nie pytają, czy chcesz, czy nie. Zmuszają cię do zapisania się - powiedział reporterom francuskiego portalu mężczyzna stojący w kolejce do ukraińskiego punktu kontroli granicznej. - Pchają wszystkich do tej wojny. Ale nie będziemy walczyć przeciwko Ukrainie, jesteśmy patriotami - skomentował inny człowiek wyjeżdżający z okupowanych terytoriów.

Jego zdaniem, choć obecnie Rosjanie zabierają do wojska mężczyzn poniżej 35. roku życia, to niedługo przymusowo mobilizowani mogą być mężczyźni w wieku do 50 lat.

Mężczyźni uciekają z okupowanych obszarów do miasta Zaporoże, położonego w północnej części obwodu, znajdującego się pod kontrolą Kijowa.

"Dwa tysiące zmobilizowanych z anektowanego Krymu zostało wysłanych przez dowództwo rosyjskie do okupowanego Chersonia na południu Ukrainy. Wcieleni do rosyjskiego wojska Tatarzy krymscy mają być kierowani w rejony najostrzejszych walk" - podał w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak oświadczył sztab w codziennym komunikacie opublikowanym na Facebooku, 2 tys. zmobilizowanych wysłano 27 września z Sewastopola na anektowanym Krymie.

Komendy wojskowe na półwyspie otrzymały "polecenie, by wezwaniu do szeregów wojsk okupacyjnych podlegali w pierwszym rzędzie Tatarzy krymscy i byli kierowani do tych jednostek bojowych, które wykonują zadania w rejonach, gdzie walki są najintensywniejsze" - informuje sztab.

 

PAP/dad

Brytyjski resort obrony: liczba Rosjan uciekających z kraju wyższa niż liczebność sił inwazyjnych

29.09.2022 10:29
Liczba Rosjan, która wyjechała z kraju w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia 21 września "częściowej mobilizacji", prawdopodobnie przekracza wielkość sił, które Rosja wystawiła w lutym, gdy rozpoczynała napaść na Ukrainę - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Broń dla Ukrainy trafia na czarny rynek? Żaryn obala kolejne kłamstwa Kremla

29.09.2022 11:10
Kreml straszy Zachód, promując tezy o zagrożeniach płynących z pomocy wojskowej dla Ukrainy - wskazał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Jak podkreślił, głównym celem Kremla jest zatrzymanie wsparcia dla walczącego kraju. 

Rosyjskie służby specjalne zmienią sposób działania zimą? Finlandia ostrzega przed cyberzagrożeniami

29.09.2022 11:30
Rosyjski wywiad próbuje dostosować się do nowych okoliczności, na co wpływ ma przebieg inwazji na Ukrainie. Jak przekazał szef Fińskiej Służby Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu, jest wielce prawdopodobne, że zimą Rosja skoncentruje się na szpiegowaniu w cyberprzestrzeni.