Redakcja Polska

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie rozpoczął pilotażowy program pomocy medycznej dla uchodźców

08.05.2023 15:54
Wojskowy Instytut Medyczny rozpoczął kilkunastotygodniowy program pilotażowy skierowany do uchodźców wojennych z Ukrainy. Wszyscy, którzy trafili do Polski po 24 lutego 2022 roku, będą mogli skorzystać z podstawowej i specjalistycznej pomocy medycznej w szpitalu modułowym, który działa na terenie Instytutu w Warszawie.
Pomysł uruchomienia Centrum Pomocy Medycznej dla uchodźców z Ukrainy to efekt obserwacji zjawiska masowej migracji, z którą mieliśmy do czynienia na początku wojny u naszych wschodnich sąsiadów.
Pomysł uruchomienia Centrum Pomocy Medycznej dla uchodźców z Ukrainy to efekt obserwacji zjawiska masowej migracji, z którą mieliśmy do czynienia na początku wojny u naszych wschodnich sąsiadów.Źródło fot.; Facebook/Medycyna w mundurze

Program pilotażowy jest współorganizowany z siłami zbrojnymi Królestwa Jordanii. - To nieprzypadkowy partner - powiedział w rozmowie z IAR dyrektor WIM, generał Grzegorz Gielerak. Jordańska armia od lat wspiera władze w realizowaniu pomocy medycznej i humanitarnej uchodźcom m.in. z Syrii - przypomniał dyrektor WIM. Dodał, że dzięki wymianie doświadczeń polscy lekarze wdrożą autorskie programy pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy.

Szef Wojskowego Instytutu Medycznego dodał, że pomysł uruchomienia Centrum Pomocy Medycznej dla uchodźców z Ukrainy to efekt obserwacji zjawiska masowej migracji, z którą mieliśmy do czynienia na początku wojny u naszych wschodnich sąsiadów.

Centrum Pomocy Medycznej ma odpowiadać właśnie na potrzeby zdrowotne Ukraińców, którzy trafili do naszego kraju po wojnie. - Pierwsi pacjenci z pomocy mogli skorzystać już dziś - poinformował kierownik Centrum Pomocy Medycznej major Bartłomiej Gawron. Przekazał, że w ramach świadczenia pacjenci zza naszej wschodniej granicy mogą liczyć na konsultacje zarówno z zakresu medycyny ogólnej, jak i poszerzonej diagnostyki ze szczepieniami włącznie. W szpitalu przyjmują interniści, pediatrzy, chirurdzy i ginekolodzy oraz specjaliści z zakresu wsparcia psychologicznego.

Pilotażowy program ma potrwać kilka miesięcy. Wnioski z działania Centrum Pomocy Medycznej posłużą do opracowania kompleksowego programu działania w sytuacjach kryzysowych. Władze Wojskowego Instytutu Medycznego nie wykluczają, że w razie potrzeby podobne placówki mogą powstawać przy samej granicy z Ukrainą.

IAR/dad

Największy atak dronów od wybuchu wojny na Ukrainie. Kilkadziesiąt maszyn zmierzało w stronę Kijowa

08.05.2023 13:23
Nocny nalot dronów na Ukrainę był największym atakiem z użyciem tych maszyn od początku rosyjskiej inwazji - oświadczył w poniedziałek mer Kijowa Witalij Kliczko, który opublikował zdjęcia budynków, zniszczonych przez odłamki zestrzelonych bezzałogowców.

Patrole polskiego samolotu nad Morzem Czarnym zawieszone do odwołania

08.05.2023 14:57
Patrole polskiego samolotu nad Morzem Czarnym zostały zawieszone do odwołania. To reakcja Frontexu na przechwycenie przez rosyjski myśliwiec maszyny polskiej Straży Granicznej uczestniczącej w misji ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. W oświadczeniu dla Polskiego Radia agencja UE wyraziła zaniepokojenie piątkowym incydentem. "Wraz z władzami rumuńskimi oceniamy nasze plany patrolowe, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym załogom. Bezpieczeństwo osób biorących udział w naszych działaniach jest najważniejsze" - przekazał Frontex w odpowiedzi.