Redakcja Polska

Największy atak dronów od wybuchu wojny na Ukrainie. Kilkadziesiąt maszyn zmierzało w stronę Kijowa

08.05.2023 13:23
Nocny nalot dronów na Ukrainę był największym atakiem z użyciem tych maszyn od początku rosyjskiej inwazji - oświadczył w poniedziałek mer Kijowa Witalij Kliczko, który opublikował zdjęcia budynków, zniszczonych przez odłamki zestrzelonych bezzałogowców.
Nocny nalot dronów był największym atakiem tych maszyn od początku inwazji Rosji na Ukrainę
Nocny nalot dronów był największym atakiem tych maszyn od początku inwazji Rosji na Ukrainę PAP/Viacheslav Ratynskyi

"Minionej nocy [z niedzieli na poniedziałek - red.] barbarzyńcy urządzili największy atak dronów kamikadze. Wypuścili prawie 60 Shahedów. 36 z nich leciało na stolicę [wojsko mówi o 35 dronach - red.]. Wszystkie zostały zniszczone przez obronę powietrzną" - napisał Witalij Kliczko w mediach społecznościowych.

Opublikował też zdjęcia zniszczonego bloku mieszkalnego w dzielnicy Swiatoszyno, w który trafiły odłamki drona. "Szczęśliwie obeszło się bez ofiar. Rannych zostało jednak pięć osób w dwóch dzielnicach miasta. (…) Dwie poszkodowane osoby zostały hospitalizowane, jedną zoperowano. Lekarze mówią, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - podkreślił mer Kijowa.

Witalij Kliczko zapewnił, że władze miasta udzielą niezbędnej pomocy poszkodowanym i odbudują zniszczone mieszkania.

Alarm przeciwlotniczy

Z kolei w poniedziałek ukraińska obrona powietrzna ogłosiła alarm przeciwlotniczy na terenie całego kraju. Według informacji w mediach społecznościowych system radarowy wykrył start rosyjskiego myśliwca, który może przenosić rakiety hipersoniczne Kindżał. Źródła wojskowe nie potwierdziły dotąd tych doniesień.


Posłuchaj
00:54 12343583_1.mp3 W nocy ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 35 rosyjskich dronów Shahed. Rosjanie za pomocą tych maszyn atakowali Kijów. Używali także rakiet. Zaatakowali nimi Odessę nad Morzem Czarnym. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Wcześniej Rosjanie używali m.in. rakiet. Zaatakowali nimi Odessę nad Morzem Czarnym. Rakiety spadły na magazyn produktów spożywczych, ale też na budynki rekreacyjne na brzegu Morza Czarnego. Wybuchły tam pożary.


IAR/PAP/dad

Będą unijne sankcje na chińskie firmy, które pomagają Rosji? Ponad 500 firm na liście

08.05.2023 09:33
Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, osiem firm z Chin, które pomagają Rosji w wojnie przeciw Ukrainie, znalazło się w projekcie jedenastego pakietu unijnych sankcji.

Polscy żołnierze na Litwie. Ruszają ćwiczenia wojskowe "Żelazny Wilk 2023"

08.05.2023 11:21
Na Litwie rozpoczynają się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem "Żelazny Wilk 2023". Szkolenie potrwa dwa tygodnie i jest jednym z największych, przeprowadzanych w tym kraju.

Incydent z samolotem Straży Granicznej. Ambasador Polski przy NATO: to kolejna prowokacja sił powietrznych Rosji

08.05.2023 10:30
"Kolejna prowokacja rosyjskich sił powietrznych, tym razem przeciwko samolotowi, który nie był maszyną wojskową" - napisał na Twitterze ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski, odnosząc się do piątkowych wydarzeń.