Redakcja Polska

Większość Brytyjczyków jest za zbliżeniem z Unią Europejską

28.05.2023 17:54
Większość Brytyjczyków jest za zbliżeniem z Unią Europejską, a w niemal siedem lat od referendum 2/3 uważa, że bilans brexitu jest niekorzystny.
Audio
  • Sondaż. Większość Brytyjczyków za zbliżeniem z UE [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneMabeline72/Shutterstock

To wyniki dzisiejszego sondażu zleconego przez prounijną organizację Best for Britain, publikowanej przez Observer.

"Musimy spróbować zacieśnić więzy z Unią" - tak uważa 53% pytanych. "Trzeba się jeszcze bardziej oddalić od Wspólnoty" - to opinia 14%. Niemal co czwarty uważa, że żadne zmiany nie są potrzebne.

"Czy Brexit stworzył czy też rozwiązał więcej problemów?" To kolejne pytanie zadane przez firmę Focaldata. Niemal 2/3 badanych (63%) uważa, że kłopotów jest więcej, niż korzyści. Nieco ponad 1/5 widzi to inaczej i uważa, że bilans wyjścia z Unii jest pozytywny: więcej problemów zniknęło, niż się po nim pojawiło. 

Większość brytyjskich ekonomistów uważa, że gospodarka na brexicie straciła, ale są wyjątki. W konserwatywnym Sunday Telegraph Julian Jessop przekonuje, że krytycy brexitu ignorują problemy takich gospodarek takich unijnych krajów, jak Francja czy Niemcy. Ekonomista dodaje, że rekordowy poziom imigracji pokazuje, że kraj nadal jest atrakcyjny, a brytyjska gospodarka trzyma się dobrze.

W referendum sprzed siedmiu lat "tak" brexitowi powiedziało 52% Brytyjczków.

IAR/ks

Ambasador Piotr Wilczek: wojna na Ukrainie zacieśniła relacje polsko-brytyjskie

01.01.2023 15:45
Rosyjska napaść na Ukrainę sprawiła, że bardzo dobre relacje polsko-brytyjskie jeszcze się zacieśniły, w czym pomocne było to, że Brytyjczycy od początku rozumieli, iż stanowi ona zagrożenie dla całej Europy – powiedział ambasador RP w Wielkiej Brytanii.

"Polska stała się krajem możliwości". Brytyjskie media piszą o Polakach wracających do ojczyzny

03.04.2023 09:29
To Polska, a nie Wielka Brytania jest teraz w Europie krajem możliwości - pisze "The Sunday Times" w obszernym reportażu o Polakach, którzy wyjechali do pracy w Wielkiej Brytanii, a teraz wracają do swego kraju lub się nad tym zastanawiają.