Redakcja Polska

Rosjanie porywają ukraińskie dzieci. Ponad 160 odnaleziono w Niemczech

17.04.2024 13:36
Na terytorium Niemiec odnaleziono 161 ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję. Udało się to dzięki współpracy służb ukraińskich i niemieckich.
161 dzieci porwanych przez Rosjan na terenie Ukrainy odnaleziono w Niemczech
161 dzieci porwanych przez Rosjan na terenie Ukrainy odnaleziono w NiemczechShutterstock/franz12

Poinformował o tym szef Policji Narodowej Ukrainy Iwan Wyhiwski podczas spotkania w Berlinie z prezesem Federalnego Urzędu Kryminalnego Niemiec Holgerem Münchem. Dyskusja dotyczyła także problematyki wszelkich zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich najeźdźców na terytorium Ukrainy i udokumentowanych przez ukraińską policję.

Kijów liczy na pomoc swoich partnerów w stawianiu rosyjskich zbrodniarzy wojennych przed wymiarem sprawiedliwości zarówno przed sądami ukraińskimi, jak i sądami innych krajów, a także kierownictwa wojskowo-politycznego - przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym i Trybunałami Specjalnymi.

- Jesteśmy zainteresowani wspólnymi działaniami z naszymi niemieckimi partnerami zarówno na płaszczyźnie dwustronnej, jak i pod auspicjami Europolu - podkreślił Iwan Wyhiwski. Współpracę z niemieckimi kolegami w zakresie dokumentacji i gromadzenia materiału dowodowego ocenił jako "owocną".

Strony rozmawiały także o wsparciu partnerów europejskich w kwestii wprowadzania informacji o rosyjskich zbrodniarzach wojennych do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Spotkanie odbyło się na marginesie Europejskiego Kongresu Policji, w którym uczestniczy ukraińska delegacja.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja dzieci zbrodnie wojenne

Andrzej Duda z wizytą w USA. W planach spotkanie z Donaldem Trumpem

17.04.2024 09:55
Amerykański dziennik "New York Times" informuje o planowanym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Gazeta pisze o odnowieniu relacji pomiędzy politykami, ale zwraca uwagę, że tego rodzaju spotkania są delikatne politycznie.

Rosyjskie rakiety spadły na Czernihów. Są zabici cywile, jest wielu rannych

17.04.2024 11:07
Do 14 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych przeprowadzonego w środę rano rosyjskiego ataku rakietowego na Czernihów na północy Ukrainy. Rannych zostało 61 osób, w tym troje dzieci. Sześcioro mieszkańców miasta jest uznawanych za zaginionych - powiadomiła policja obwodu czernihowskiego.

Delegacje MON i MAP lecą do Korei Południowej negocjować umowy zbrojeniowe

17.04.2024 11:57
Polski rząd leci do Korei Południowej negocjować podpisanie umów wykonawczych do kontraktów zbrojeniowych. Do Azji lecą pod koniec tego tygodnia wiceministrowie Marcin Kulasek z resortu aktywów państwowych oraz wiceszef resortu obrony Paweł Bejda. Z ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej wynika, że do Korei lecą też przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej.