X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Młodzi historycy z Wilna zaprezentowali książkę o miasteczku, w którym urodził się Tadeusz Konwicki

02.03.2021 09:44
Młodzi polscy historycy z Wilna Albert Wołk i Tomasz Bożerocki zaprezentowali książkę poświęconą historii Nowej Wilejki. Ponad jedna trzecia mieszkańców tej dzielnicy litewskiej stolicy to Polacy. Przed wojną w Nowej Wilejce znajdował się Garnizon Wojska Polskiego.
Audio
  • Młodzi historycy z Wilna zaprezentowali książkę o miasteczku, w którym urodził się m.in. Tadeusz Konwicki. Materiał Kamila Zalewskiego
Jeden z budynków Nowel Wilejki
Jeden z budynków Nowel WilejkiFot. Joanna Bożerodska/zw.lt

Książka zatytułowana "Nowa Wilejka. W świetle dokumentów wileńskich archiwów oraz we wspomnieniach" to pierwsza taka współczesna publikacja w języku polskim poświęcona tej części Wilna. Przed II wojną światową Nowa Wilejka posiadała prawa miejskie. Pomysł na książkę pojawił się przy okazji przygotowywania programów historycznych, poświęconych Wileńszczyźnie, które Albert Wołk i Tomasz Bożerocki umieszczają w internecie.

- Tomasz miał sporo zebranego materiału, a ja miałem swoje źródła z archiwum. Pomyśleliśmy, że możemy to jakoś wykorzystać - mówi Albert Wołk. - Chcieliśmy, aby każdy mógł przeczytać i zrozumieć o co chodzi z Nową Wilejką. Dzielnica ma wiele stereotypów, które pochodzą z lat dziewięćdziesiątych - zwraca uwagę Tomasz Bożerocki. Ta część Wilna postrzegana jest czasem jako niebezpieczna i zacofana. Autorzy publikacji przypominają, że w przedwojennej Nowej Wilejce stacjonował m.in. 13. Pułk Ułanów Wileńskich. W budynkach, gdzie były koszary jest obecnie szpital psychiatryczny.

Z miejscowością związany był też polski prozaik i reżyser Tadeusz Konwicki, który tutaj się urodził i mieszkał. O tym wszystkim można przeczytać w publikacji, która powstała dzięki wsparciu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

W Nowej Wilejce znajduje się węzeł kolejowy, który był wykorzystywany przez komunistów do formowania transportów m.in. Polaków na Syberię i Kazachstanu.

IAR/dad

W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. "Chcemy pokazać drogę tych ludzi"

01.03.2021 10:51
Na przełomie 2021 i 2022 roku pierwsi odwiedzający mają pojawić się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Powstająca od kilku lat placówka przybliży historię żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia

85 lat Polskiego Radia dla Zagranicy. Historia i współczesność

01.03.2021 17:09
Polskie Radio dla Zagranicy świętuje swoje 85. urodziny. Z tej okazji antena Polskiego Radia, nadająca w sześciu językach, zaprasza na specjalne jubileuszowe audycje. 

Już 85 lat Polskie Radio dla Zagranicy przekazuje słuchaczom informacje z kraju i ze świata

01.03.2021 13:45
Zagraniczni korespondenci Polskiego Radia dla Zagranicy docierają do polskich środowisk na Wschodzie, przekazują też wiadomości o polonijnych wydarzeniach zza oceanu. Zapraszamy do wysłuchania refleksji Wojciecha Jankowskiego, Eugeniusza Sało, Piotra Orłowskiego i Kamila Zalewskiego.