X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Moskwie odbyło się Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej"

11.09.2021 19:35
Narodowe Czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej" odbyło się w sobotę w bibliotece im. Andrieja Wozniesienskiego w Moskwie z udziałem ambasadora RP Krzysztofa Krajewskiego i przedstawicieli Związku Organizacji Polonijnych "Jedność".
Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z przedstawicielami Związku Organizacji Polonijnych Jedność czytają Moralność Pani Dulskiej.
Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z przedstawicielami Związku Organizacji Polonijnych "Jedność" czytają "Moralność Pani Dulskiej".Źródło: Twitter/@PLInRussia

Wydarzenie połączone było z przekazaniem książek polskich do Biblioteki nr 34 im. Wozniesienskiego należącej do prężnie działającego zespołu bibliotek północnej Moskwy (CBSSAO). W spotkaniu uczestniczyli szefowie i działacze organizacji polonijnych z różnych miast Rosji: Moskwy, Włodzimierza, Krasnodaru, Woroneża i Rostowa nad Donem, a także szef CBSSAO, Jurij Kuncew.

Lekturę, podczas której w postacie dramatu wcielił się ambasador i działacze Polonii poprzedziła prezentacja twórczości Zapolskiej, w języku polskim i rosyjskim. "Moralność pani Dulskiej" jest w Rosji znana i gości w repertuarze teatrów; w tym sezonie wystawia ją w Moskwie Teatr przy Bramie Nikickiej.

Narodowe Czytanie to "odświeżenie naszej kultury, literatury, historii i podtrzymanie tego, co jest dla nas najistotniejsze - polskiej tradycji i polskiego patriotyzmu" - powiedział ambasador Krajewski. Podkreślił, że impreza odbyła się w Moskwie po raz pierwszy, a wszyscy uczestnicy "okazali mnóstwo zainteresowania, chęci i woli, żeby w tym Narodowym Czytaniu uczestniczyć".

- Idea, która zrodziła się dziesięć lat temu i która jest rozpowszechniona na całym świecie, do której włączają się szkoły i organizacje polonijne, jest doskonałym elementem promocji i utrzymania tradycji i kultury polskiej - dodał dyplomata.

Szef "Jedności" Aleksander Sielicki, który zarazem kieruje regionalną organizacją polonijną w Krasnodarze powiedział, że w sobotę w tym samym czasie Narodowe Czytanie odbywa się w Soczi w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji. Podkreślił, że Polonia moskiewska "z radością zareagowała na propozycję" udziału w "sympatycznej patriotycznej akcji", jaką jest Narodowe Czytanie.

Jak dodał, w Bibliotece im. Wozniesienskiego organizacja "Jedność" zabiega o utworzenie centrum polskiej książki. Część książek podarował w sobotę tej bibliotece ambasador Krajewski. Swoje publikacje przekazały regionalne organizacje polonijne. Wśród przekazanych tomów są książki po polsku i rosyjskie tłumaczenia literatury polskiej, m.in.: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Hanny Krall, Witolda Gombrowicza, Zbigniewa Herberta.

Jak wyjaśnił Sielicki, Związek Organizacji Polonijnych "Jedność" powstał dzięki współpracy między organizacjami regionalnymi z całej Rosji. Obecnie uczestniczy w działalności "Jedności" ponad 15 organizacji z różnych części Rosji. Szefowa organizacji z Moskwy, będącej w trakcie rejestracji, Marina Łoktajewa, podkreśliła, że udział w Narodowym Czytaniu to "zaszczyt i przyjemność".

0 Włączenie się Polonii, naszych rodaków tutaj w Moskwie, w Soczi, w innych miastach, pokazuje, że istnieje ogromne zainteresowanie i potrzeba, aby tę literaturę polską sobie przypominać. Ona wnosi wiele dla naszej kultury i tożsamości - podsumował ambasador RP. Przypomniał, że w roku 2022 Narodowe Czytanie będzie poświęcone twórczości Adama Mickiewicza.


IAR/PAP/da

Gigantyczny mural z podobizną wiedźmina powstanie w Łodzi

11.09.2021 14:35
W centrum Łodzi na ścianie bloku mającego 70 metrów wysokości powstanie jeden z największych na świecie murali. Ogromne malowidło będzie przedstawiało Geralta z Rivii, czyli wiedźmina z sagi pióra łodzianina Andrzeja Sapkowskiego - poinformował Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.

Ambasador Niemiec: polscy żołnierze tracili życie w wyniku niemieckich zbrodni. Składamy im hołd

11.09.2021 14:56
Niezliczeni polscy żołnierze w służbie ojczyźnie stracili życie w wyniku niemieckich zbrodni; składamy szczególny hołd ich pamięci - podkreślił w sobotę ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven, po tym jak kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Polka 11 września pracowała na 82. piętrze World Trade Center. "Zastanawiałam się, jak umrę"

11.09.2021 15:42
Kiedy w WTC uderzył samolot, Leokadia Głogowski pracowała na 82. piętrze budynku. Polka wspomina, że zobaczyła kłęby dymu na korytarzu i była przekonana, że umrze. Nagle jednak przypomniała sobie, że jej rodzina w Polsce bierze właśnie udział w nabożeństwie w jej intencji. Uznała, że to nie może być przypadek i zaczęła uciekać.